Sıfırdan files kurmak istiyorum ama olmuyor

• Konuyu açan Konuyu açan mehmet07
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 29
  • Gösterim Gösterim 372

mehmet07

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Bana bu konuda yakından yardımcı olabilecek biri çıkar mı acaba? Bir çok şey hakkında bilgim yok ama aylardır çözmeye çalışıyorum.
İyi forumlar herkese.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş:
Kurulum yaparken aldığın hataları paylaş bizimle, çözelim
Kaptan yosunun konusundaki filesi kurmaya çalışıyorum mesela ilk etapta freebsd 14. 0 hazır kurulmuş olarak indirdim ve adım adım şu şekilde; virtualboxta
Yeni >
Adı:Freebsd 14. 0
Tür:FREEBSD (32-BİT)
Bellek boyutu: 4096 gb
Varolan sanal bir disk dosyası kullan diyorum.
Freebsd14-Superlite vdi seçiyorum
Virtualboxtan başlamadan önce AYARLAR diyip
Ağ dan NAT yerine köprü bağdaştırıcı diyorum.
İşlemci 4 gb yapıyorum.
Tamam diyorum
Başlat diyorum. Hata veriyor ama şimdi
Tür: Windows 10 (32-bit) seçtim açıldı buradan sonra ne yapacağımı tam bilmiyorum

Takip ettiğim konun linki bu Source - [Windows / FreeBSD] Mainline geliştirme ortamı - Tertemiz altyapı.

Putty den mysql kurulumu için mysql makine ile açılsın diye 4 satırda oluşan kodu yazdıktan sonra service mysql-server start diyorum
Mysql already running? (pid=3294) yazıyor
ve mysqladmin -uroot -p password
Yazdığımdaenter password çıkıyor enter diyorum. 2.kez password istemesi gerekirken mysqladmin:connect to server at 'localhost' failed
error: 'Acces denied for User' root'@localhost' (using password: NO) '
yazıyor yardımcı olurmusunuz

Kaptan yosunun konusundaki filesi kurmaya çalışıyorum mesela ilk etapta freebsd 14. 0 hazır kurulmuş olarak indirdim ve adım adım şu şekilde; virtualboxta
Yeni >
İşlemci 4 gb yapıyorum.
Tamam diyorum
Tür: Windows 10 (32-bit) seçtim açıldı buradan sonra ne yapacağımı tam bilmiyorum

Takip ettiğim konun linki bu Source - [Windows / FreeBSD] Mainline geliştirme ortamı - Tertemiz altyapı.

Putty den mysql kurulumu için mysql makine ile açılsın diye 4 satırda oluşan kodu yazdıktan sonra service mysql-server start diyorum
Yazdığımdaenter password çıkıyor enter diyorum. 2.kez password istemesi gerekirken mysqladmin:connect to server at 'localhost' failed
İlk önce service mysql-server start dediğinde zaten çalışıyor diyor o zaman restart atabilirsin örneğin service mysql-server restart

İkinci olarak. İlk defa mysql kurulunca ilk girdiğin şifre boş olması gerekiyor 2. girdiğinde yeni ekleyeceğin şifre olması gerekiyor. Ama acces denied dediğine göre sen zaten şifreyi daha önce belirlemişsin. Yani bu işlemi yapmana gerek yok. Diğer adıma geçebilirsin. mysql -p yazıp girmiş olabileceğin şifreyi yazmanı tavsiye ederim. Ama bu şifreyi hatırlamıyorsan ya mysql'i tekrar kuracaksın yada FreeBSD'ni sıfırlaman gerekicek.

Yeni >
İşlemci 4 gb yapıyorum.
Tamam diyorum

Hazır BSD indirdiysen MySQL zaten kurulu ve root şifresi 123, tekrar kurmana gerek yok.

Yeni >
İşlemci 4 gb yapıyorum.
Tamam diyorum

32 de hata vermesinin sebebi hazır bsd 64 bit sen 32 ye kurmaya çalışıyosun. Freebsd kurarken 64 biti seçip öyle dene hata gidecek direk login gelecek. Diğer kısımda windows için videoyu takip edersen kullanıcı adı root değil kaptan sende root olarak görünüyor ya mysqulu yeniden düzenle yada freebsdyi sıfırla ayrıca belirtmeliyimki kendimde bu hataya düştüm zaten içinde var diye mysql ve oyun dosyalarını yenilerini atmadım oyun açıldı ama sorunlar oldu kaptanın verdiği bsdyi kullanıyosan indirdiğin dosyaları sıfırdan geri yükle dene en basitinden server src kısmında commonda service.h var oraları karşılaştırdığında ne demek istediğimi anliycaksın. Kolaylıklar dilerim. Başarılar gelişim öğrenim sürecinde.😇

32 de hata vermesinin sebebi hazır bsd 64 bit sen 32 ye kurmaya çalışıyosun. Freebsd kurarken 64 biti seçip öyle dene hata gidecek direk login gelecek. Diğer kısımda windows için videoyu takip edersen kullanıcı adı root değil kaptan sende root olarak görünüyor ya mysqulu yeniden düzenle yada freebsdyi sıfırla ayrıca belirtmeliyimki kendimde bu hataya düştüm zaten içinde var diye mysql ve oyun dosyalarını yenilerini atmadım oyun açıldı ama sorunlar oldu kaptanın verdiği bsdyi kullanıyosan indirdiğin dosyaları sıfırdan geri yükle dene en basitinden server src kısmında commonda service.h var oraları karşılaştırdığında ne demek istediğimi anliycaksın. Kolaylıklar dilerim. Başarılar gelişim öğrenim sürecinde.😇
Benim paylaştığım hazır BSD 64bit değil, 32bit

64 yaptımdan kastın nedir? İşletim sistemi 32 bit, virtualbox ayarlarını değişerek 64 bit yapamazsın fiziksel olarak mümkün değil.
onu biliyorumda 32 de çalıştırdığımda hata aldım sürekli şuan 64 bitte çalışıyo verdiğimiz ramdan kaynaklı olabilir. Windows 10 yada diğer sürümleri kurarkende öyle eğer 2 gb ram takılıysa 64 bit yapamıyosun hata veriyo 3 4 gb olunca ancak 64 kurabiliyosun biz mesela 4gb ram verdik daha ilk kurarken o yüzden sanırım hata alıyoruz 1 kurup 4e yükseltsek 32 de çalışıcak

Freebsd 14.0 hazır olarak link bırak ış onu indirdim virtual boxta kurdum ama klavye farklı yazıyor mesela I harfine basınca i çıkıyor noktaya basınca slaş çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim birde virtual boxta başlatırken 10 sn geri sayım yapıp öyle açılması gerekmiyormuydu bendekinde o kedi kafası gibi olan logo ve 10 sn geri sayım çıkmadan direk birsürü yazılar çıkıyor ve login geliyor root ve şifreyi giriyorum sıkıntısız olarak bağlanıyor ama

Freebsd 14.0 hazır olarak link bırak ış onu indirdim virtual boxta kurdum ama klavye farklı yazıyor mesela I harfine basınca i çıkıyor noktaya basınca slaş çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim birde virtual boxta başlatırken 10 sn geri sayım yapıp öyle açılması gerekmiyormuydu bendekinde o kedi kafası gibi olan logo ve 10 sn geri sayım çıkmadan direk birsürü yazılar çıkıyor ve login geliyor root ve şifreyi giriyorum sıkıntısız olarak bağlanıyor ama
Benim klavyem amerikan düzen olduğu için paylaştığım BSD de amerikan klavye düzeninde o yüzden öyle oluyor. Ancak zaten komutları doğrudan sanal makinenin içine yazmıyoruz. Windows Terminal gibi konsollardan makineye bağlanıp komut yazıyoruz. Terminalde ise zaten sizin bilgisayarınızın klavye ayarı nasılsa öyle yazar, ayar yapmanıza gerek kalmaz. 10 saniye bekleten Beastie ekranını da ben kapattım.

Benim klavyem amerikan düzen olduğu için paylaştığım BSD de amerikan klavye düzeninde o yüzden öyle oluyor. Ancak zaten komutları doğrudan sanal makinenin içine yazmıyoruz. Windows Terminal gibi konsollardan makineye bağlanıp komut yazıyoruz. Terminalde ise zaten sizin bilgisayarınızın klavye ayarı nasılsa öyle yazar, ayar yapmanıza gerek kalmaz. 10 saniye bekleten Beastie ekranını da ben kapattım.
Tamamdır o halde buraya kadar ki kafamdaki soru işaretleri gitti çok teşekkür ederim. Sırayla ilerliyorum
Konuya linkini bıraktığınız hazır 14.0 bsd ile login olduktan sonra ilk olarak
ee /etc/ssh/sshd_config komutunu girince
permitrootlogin yes
passwordAuthentication yes
Olarak değiştirin denilmiş
Ama farklı bi ekran geliyor. Hazır bsd ile devam edeceğim için acaba bu komutu yazmama gerek yokmuydu diye düşünüyorum şimdide yardımcı olursanızok sevinirim kusura bakmayın ben bu işlerde baya cahilim ☹️

Hazır BSD kullanıyorsan hiçbir kurulum aşamasını yapmana gerek yok. Sadece home klasöründeki eski dosyaları silip yeni dosyaları atacaksın sonra serveri derleyebilirsin.

MySQL veritabanınıza Navicat ile bağlanıp, MySQL Databases klasöründeki .sql dosyalarını ilgili veritabanlarının üzerine sürükleyerek veritabanlarını kurabilirsiniz.

yazan yerden itibaren başla. öncesini yapma.

Hazır BSD kullanıyorsan hiçbir kurulum aşamasını yapmana gerek yok. Sadece home klasöründeki eski dosyaları silip yeni dosyaları atacaksın sonra serveri derleyebilirsin.

MySQL veritabanınıza Navicat ile bağlanıp, MySQL Databases klasöründeki .sql dosyalarını ilgili veritabanlarının üzerine sürükleyerek veritabanlarını kurabilirsiniz.

yazan yerden itibaren başla. öncesini yapma
Kaptan Yosun bey dediğiniz gibi winscpye girip home klasöründeki dosyaları silip mainline rarından ayıkladığım dosyaları yükledim bunun için herhangi bir build almam gerekiyormu bu 1. sorum.
2. sorum Mysql Databases klasöründeki .sql dosyalarını nerenin üzerine sürükleyeceğimi anlamadım.
bana sabır edip yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim gerçekten kusura bakmayın çok yoruyorum sizi.

Kaptan Yosun bey dediğiniz gibi winscpye girip home klasöründeki dosyaları silip mainline rarından ayıkladığım dosyaları yükledim bunun için herhangi bir build almam gerekiyormu bu 1. sorum.
2. sorum Mysql Databases klasöründeki .sql dosyalarını nerenin üzerine sürükleyeceğimi anlamadım.
bana sabır edip yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim gerçekten kusura bakmayın çok yoruyorum sizi.
1- Evet yeniden build almanız gerekli.
2- Bu şekilde:
1720950866844.webp

1- Evet yeniden build almanız gerekli.
2- Bu şekilde:
17860 eklentisini görüntüle
tamam .sql dosyaalarını nasıl aktaracağımı anladım. şimdi buildleri nasıl alacağımı tam olarak bilmiyorum rm -rf txzf falan bişeyler yapılıyor ama tam bilmiyorum
bide mysql installer communty 5.6.51 i indirdim
Mysql rootpassword yerine 1234 yazdım
Repeat password yerine 1234 yazdım
add usere tıkladım
user name : kaptan
host: localhost
password: 1234
Confirm password: 1234
bu şekilde tamamladım. sonra başlat menüsünden mysql communıty açtım şifreyi 1234 yazdım açıldı.
sonra sizin verdiğiniz toplamda 5 satırdan oluşan kodlarıda girdim ve kapattım videodaki gibi.
Ve Navicata geldim ve
Host name/İp adres: 192.168.1.107
User name: kaptan
password: 1234
bağlan diyorum verdiği hata şöyle ;
1045 - Acces denied for user '[email protected].' (using password: YES)
diyor ve navicata bağlanamıyorum.

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
Host name/İp adres: 192.168.1.107
Lokal hosttasınız niye ip yazdınız? Windowstaki database'e bağlanmak için localhost 'a bağlanın. Windows ve FreeBSD aynı database'i kullanmaz, yeni bir veritabanı bağlantısı oluşturun.
1720958183563.webp