Yorum satırlarını otomatik kaldırma

• Konuyu açan Konuyu açan Sys
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 5
  • Gösterim Gösterim 167

Sys

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba kendi alt yapım ile uğraşırken yorum satırlarını elle kaldırmaktan bıkmıştım python ile ufak çaplı yorum satırı kaldırıcı oluşturdum ve benim gibi yorum satırı temizlemek isteyen kullanıcılar için paylaşıyorum.

Bu scriptin amacı yorum satırlarını .cpp .h .c gibi dosyalarda kaldırmaktır.

Örnek Ekran resmi
1719595384025.webp

python remove_comments.py ile çalıştırabilirsiniz

güncelleme
1.Dosyaları otomatik okuması sağlandı
1719758649707.webp

2. Enter tuşu ile Ana konuma dönme eklendi
1719758746883.webp

3.Duzenleme fixme // @Örnek isim gibi yorum satırlarını kaldırmayacak şekilde tekrardan düzenlendi
1719759198763.webp

4.Uzantıları .cpp .h .c gibi seçmek için tekrardan düzenlendi
5. Uzantılar için h yazdığımız zaman Geçersiz uzantılar. Uzantılar . [.cpp .h]ile başlamalıdır. Tekrar deneyin. uyarısı eklendi
6.colorama ile Print kısımları renklendirildi :D
7.Değişiklik yapılmayan veya değişiklik yapılan dosyalar için bilgi mesajı eklendi.

NOT: Lütfen yedek almadan dosyalarınızda işlem uygulamayın. çıkabilecek sorunlar sizin sorumluluğunuzdadır.
İndirme Bağlantısı:
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Çıkabilecek sorunlar için veya bu şekilde daha iyi olabilir dediğiniz şeyleri bildirmekten çekinmeyin. Eklememi istediğiniz harici şeyler varsa konuda belirtiğiniz takdirde güncelleye bilirim.

Bazı kullanıcılar Python'da sıkıntı yaşadığı için problem yaşamaması için run.bat dosyası da oluşturdum.
Run.bat:
Genişlet Daralt Kopyala
@echo off
set SYS_SCRIPT=remove_comments.py

REM python çalışmazsa pythonun kurulu path kısımı değiştirin

set PYTHON_PATH=C:\Program Files\Python312\python.exe

if not defined PYTHON_PATH (
    set PYTHON_COMMAND=python
) else (
    set PYTHON_COMMAND="%PYTHON_PATH%"
)

%PYTHON_COMMAND% %SYS_SCRIPT%

pause

Son düzenleme:
Elinize sağlık, herkesin yoğurt yiyişi farklı tabii ama benim fikrim biraz farklı, konu aracılığıyla fikrimi belirten bir yorum yapmak istedim.

Bence yorum satırları geliştiriciler veya sizden sonra o dosyalarla çalışacak insanlar için çok önemli (özellikle yapacağınız işi satmayı düşünüyorsanız), yorum satırlarını silmenin dosya boyutuna veya performansa da katkısı yok diyebiliriz (belki biraz boyut düşürür, ama komik miktarlarda) dolayısıyla başında // olan ne varsa sil gitsin mantığı bana yanlış geliyor, Metin2 özelinde bile mesela Ymir'i ne kadar eleştirsem de yapının sahibi oldukları için pek çok yorum satırlarında önemli bilgiler var, en azından bir gün geri dönüp o bölümde bir değişiklik yapacağınız zaman işinize yarayacak kadar önemli diyebiliriz. Gözlemlediğim kadarıyla konuştuğum çoğu kişi yorum satırlarını silince daha sade ve derli toplu kodları olduğunu düşünüyor, bu yüzden yani görsel sebeplerle bunu yapıyorlar ama sade ve yormayan kod yapısının aslında yorum satırlarıyla pek alakası yok, bunun için gereksiz tanımlamalardan ve Ymir'in spagetti kodlarını düzeltmekten başlamak lazım, neyse uzatmayayım kısacası düşüncem böyle, belki de ben böyle öğrendiğim için yılların getirdiği bir alışkanlıktır ama yine de bir yorum yapma ihtiyacı hissettim, kafanızı şişirdiysem affola. 😄

Muhtemelen bu scripti benim altyapıda çalıştırsam python isyan ederdi. :ROFLMAO:

Adsız.webp
Adsızz.webp

bilerek yorum satırına aldığım çok önemli kodum giderken

Peace Out Reaction GIF
Merak etme canım düzenliyom hemen :D
Elinize sağlık, herkesin yoğurt yiyişi farklı tabii ama benim fikrim biraz farklı, konu aracılığıyla fikrimi belirten bir yorum yapmak istedim.

Bence yorum satırları geliştiriciler veya sizden sonra o dosyalarla çalışacak insanlar için çok önemli (özellikle yapacağınız işi satmayı düşünüyorsanız), yorum satırlarını silmenin dosya boyutuna veya performansa da katkısı yok diyebiliriz (belki biraz boyut düşürür, ama komik miktarlarda) dolayısıyla başında // olan ne varsa sil gitsin mantığı bana yanlış geliyor, Metin2 özelinde bile mesela Ymir'i ne kadar eleştirsem de yapının sahibi oldukları için pek çok yorum satırlarında önemli bilgiler var, en azından bir gün geri dönüp o bölümde bir değişiklik yapacağınız zaman işinize yarayacak kadar önemli diyebiliriz. Gözlemlediğim kadarıyla konuştuğum çoğu kişi yorum satırlarını silince daha sade ve derli toplu kodları olduğunu düşünüyor, bu yüzden yani görsel sebeplerle bunu yapıyorlar ama sade ve yormayan kod yapısının aslında yorum satırlarıyla pek alakası yok, bunun için gereksiz tanımlamalardan ve Ymir'in spagetti kodlarını düzeltmekten başlamak lazım, neyse uzatmayayım kısacası düşüncem böyle, belki de ben böyle öğrendiğim için yılların getirdiği bir alışkanlıktır ama yine de bir yorum yapma ihtiyacı hissettim, kafanızı şişirdiysem affola. 😄

Muhtemelen bu scripti benim altyapıda çalıştırsam python isyan ederdi. :ROFLMAO:

Teşekkürler daha geliştirme aşamasında olduğu için o Kısımı atlamıştım biraz da dalgınlık var :D

Biraz pitoncuğumuz'la cebelleşme sonucunda @fixme @duzenleme gibi kısımlar duracak şekilde ayarladım nihai sonuca ulaştım gibi :D
sizin filesinizde notlarla dolu olduğu için çalıştırmak kafayı yedirebilir :D ben sadece fixme veya duzenleme gibi olacak kısımları bırakmak dışında
yorum satırı tutmuyorum. derleme veya hız açısından bir fark yaratmıyor sadece göze daha çok hitap etmesi için bu şekilde düzenlemeyi uygun görüyorum. Süslü parantez örneği gibi :D aynı işi de görse görsel olarak baktığın zaman daha çok keyif veriyor. Yedeklerimde her zaman yorumların olduğu kısım durduğu için dönüp baktığımda sıkıntı yaşayacağımı zannetmiyorum ama bunlar kişisel tercihler o yüzden keyifçimize bağlı :D

Son düzenleme: