Windows'da tek sorun yaşayan ben miyim?

ioscan

Kodcu Enginar
Geliştirici
Editör
Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır aklımda olan ve sonunda aksiyona geçtiğim bir konuyu sizlerle tartışmak istiyorum. Hiç windows 10/11 de sizi sinir eden bir sınırlama veya ne kadar format atarsanız atın çözemediğiniz bir problem oldu mu ? Eğer olmadıysa çok şanslısınız çünkü ben artık windows'tan bıktım. En basitinden cihazımdaki IGPU ve DGPU nun senkronizasyon kaybından dolayı anlık olan droplardan, istediğim gibi özelleştirememekten, varsayılan olarak gelen çoğu uygulamayı kaldıramamaktan, olur olmadık yerlerde karşılaştığım "yanıt vermiyor" hatalarından, windowsun zorunlu kidığı "teslim iyileştirme" gibi hizmetlerini kayıt defteri olmadan kapatamamaktan, edge gibi berbat bir tarayıcıyı bilgisayardan kaldıramamak gibi birçok sinir bozucu yönlerinden ötürü bugün yeni bir karar aldım. Bilgisayarımda 2 adet SSD bulunmakta (1TB ve 512GB). İlk başlarda küçük olan SSD ye ArchLinux kurup orada takılıyordum ve çok hoşuma gidiyordu ama arch da hiç stabil değildi ve sürekli donuyordu. Bende elim mahkum windowsa geri dönüyordum. Ama dün yine windows'ta yaşadığım sinir bozan bir hata yüzünden uzun araştırmalarımdan sonra 1TB lik SSD ye Fedora diğer SSD ye ise windows masaüstü uygulama geliştirmek ve oyun oynamak için Windows 11 kurmaya karar verdim. Hatta şu anda windows'a oyunlarımı kurarken bu konuyu açıyorum. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de böyle problemler yaşıyor musunuz ? Yaşıyorsanız nasıl başa çıkıyorsunuz ? Yaptığım şey doğru mu veya sizin fikirleriniz neler benimle paylaşırsanız sevinirim. İyi forumlar.

Eğer bu hataların bilgisayarımın yetersiz veya eski olduğundan ötürü düşünüyorsanız bilgisayar donanımımı sizinle paylaşıyorum
  • İşlemci : AMD Ryzen 7 6800H
  • Ekran kartı : Nvidia RTX 3060
  • Depolama : 1 TB Samsung 980 pro with heatsink ve 512 GB (Laptopu aldığımda içinde gelen SSD)
  • RAM : 32 GB Crucial 5600 mhz

microsoft edge harika bir tarayıcı ama windowstan bende sıkılmaya başladım

Laptopun fişe takılıyken Nvidia Optimus'u kapatırsan oyunlarda %10 civarı fps artışı alırsın ve bahsettiğin frame droplar gider. Linux hala Nvidia Optimus'u düzgün desteklemiyor çünkü Nvidia, Optimus'un kaynak kodunu paylaşmıyor ve Linux için open source bir driver yazmıyor. Yani iki GPU'lu laptoplar hala Linux'ta stabilite sorunlarından muzdarip.

Laptopun fişe takılıyken Nvidia Optimus'u kapatırsan oyunlarda %10 civarı fps artışı alırsın ve bahsettiğin frame droplar gider. Linux hala Nvidia Optimus'u düzgün desteklemiyor çünkü Nvidia, Optimus'un kaynak kodunu paylaşmıyor veya Linux için open source bir driver yazmıyor. Yani iki GPU'lu laptoplar hala Linux'ta stabilite sorunlarından muzdarip.
Nvidia property driverları ve asusctl kurduktan sonra bahsettiğin hiçbir sorunu yaşamadım aksine windows'dan daha stabil bir işletim sistemi tecrübe ettim

Nvidia property driverları ve asusctl kurduktan sonra bahsettiğin hiçbir sorunu yaşamadım aksine windows'dan daha stabil bir işletim sistemi tecrübe ettim
Benim laptopumda da 5800h ve 3060 var. Linux'da sadece iGPU'da iken parlaklık ayarı yapabiliyorum. dGPU'da paylaklık ayarı çalışmıyor. Ve sadece dGPU'da 165hz ekran moduna geçebiliyorum. iGPU'da 60hz oluyor.

Benim laptopumda da 5800h ve 3060 var. Linux'da sadece iGPU'da iken parlaklık ayarı yapabiliyorum. dGPU'da paylaklık ayarı çalışmıyor. Ve sadece dGPU'da 165hz ekran moduna geçebiliyorum. iGPU'da 60hz oluyor.
Asus bir bilgisayar mı kullanıyorsun acaba ?

Şu anda Lenovo kullanıyorum. Ancak Asus laptop da kullandım. 5900hx + 3080'li ROG Strix Zephyrus. Aynı sorun vardı.
Ben senin yaşadığın hiçbir problemi yaşamadım çok şükür Linux tarafında. İstersen elimden geldiğince yardımcı olurum problemlerini çözmek için.

Ben senin yaşadığın hiçbir problemi yaşamadım çok şükür Linux tarafında. İstersen elimden geldiğince yardımcı olurum problemlerini çözmek için.
Linux'u daily driver yapamıyorum. Kullandığım pek çok servis Windows'a özgü. Linux'a kalıcı geçememenin en büyük sebebi Nvidia sorunları ve Microsoft Office. Biliyorum WINE ile bazı office sürümleri kuruluyor ama ben 365 kullanıyorum.

Linux'u daily driver yapamıyorum. Kullandığım pek çok servis Windows'a özgü. Linux'a kalıcı geçememenin en büyük sebebi Nvidia sorunları ve Microsoft Office. Biliyorum WINE ile bazı office sürümleri kuruluyor ama ben 365 kullanıyorum.
Ben LibreOffice kullanıyorum. Hem windowsta hem de linuxta. Açıkcası bende daily driver yapamıyordum çünkü windows masaüstü uygulama geliştirmek için elim mahkum windows kullanmam gerekiyordu. Ama dil değiştirip şu anda java ve javascripte geçtim. Bu yüzden artık değiştirmemem için hiçbir sebep kalmadı. Ama hala konu oyunlar olunca uyumluluk sebebiyle windows kullanmaya devam edeceğim. Bu yüzden dualboot kullanıyorum.

Ben LibreOffice kullanıyorum. Hem windowsta hem de linuxta. Açıkcası bende daily driver yapamıyordum çünkü windows masaüstü uygulama geliştirmek için elim mahkum windows kullanmam gerekiyordu. Ama dil değiştirip şu anda java ve javascripte geçtim. Bu yüzden artık değiştirmemem için hiçbir sebep kalmadı. Ama hala konu oyunlar olunca uyumluluk sebebiyle windows kullanmaya devam edeceğim. Bu yüzden dualboot kullanıyorum.
Libre'nin yeteli olduğunun farkındayım ancak cross-flatform uyumluluğu ve OneDrive senkronizasyonu lazım bana. O yüzden Office.

Her zaman şunu derim, Windows 20 bile çıksa hiç bir Windows sürümü Windows 7 kadar kararlı ve stabil olmayacaktır. Öyle de oldu.
8/10/11 hep sorunlu. Ama işte zaman acımasız...

Şu an 11 kullanıyorum ve orjinal lisans. Visual Studio da bazen görsel bug oluşuyor.(Visual studio yu kapatsam bile, belirli bir kısmı masaüstü ekranında sadece görsel olarak görünmeye devam ediyor.)
Chrome'da ise nedense Youtube sekmesi uzun süre açık kalınca chrome neredeyse tamamen kilitleniyor/kasıyor. Youtube sekmesini zor bela kapatınca anında düzeliyor, sonra tekrar açıyorum. Ve Windows 11'in kendi arşiv görüntüleyicisi resmen kullanıcıya küfür eder nitelikte berbat.
Birkaç gb lık arşivi açmak için dakikalarca bekletiyor, 7zip ile tıklıyorum ve maksiumum 10-15 saniyede açıyor. Son olarak bazen Virtual Box'ta sunucu açıkken birkaç saat sonra kendi kendine "Bellek read olamaz!" hatası veriyor ve sunucuyla beraber virtual box komple kapanıyor.
Şu an sahip olduğum özelliklerle, bir şeye tıkladığımda ışık hızında açılması lazımken, bazen bir klasör bile birkaç saniye bekletip açılıyor.

Bu saydığım sorunların hiç birini 15 yıllık 4gb ram + pentium işlemcili laptopta bile yaşamıyordum şahsen.

w11 beta insider kullanıyorum, hiç sıkıntı yaşamadım ilk çıktığından beri :alala:

tarayıcı olarak edge kullanıyorum, chrome da donma sorunları vardı.

konuda nerdeyse hiç spesifik bir sorun belirtilmediği için dışarıdan bakınca sırf eleştiri yapmak için yapılmış gibi duruyor açıkcası. öncelikle bir defa genel yanlışları düzeltelim; windows laptoplar(x86 ve x86_64 mimarileri özelinde konuşuyorum, arm tabanlı makineler dahil değil) performans için değil mobilite öncelikli makineler, bunlardan masaüstü ya da mac performansı bekleyemezsiniz, hepsi birbirinden farklı segmentler. ek olarak windows'un diğer işletim sistemlerinin aksine onlarca üreticinin, markanın yüzlerce model ürünün binlerce farklı sürüm ve varyasyonuna uygun olarak hazırlandığını ve dolayısıyla her biri için %100 tam performans çalışamayacağını ve bunlardan kaynaklı sorunların genellikle üreticilerin hazırladığı driverlardan kaynaklı olabileceğini hatırlatarak başlayayım yani demek istediğim yaşadığınız sorunları tamamen işletim sistemine yıkmak yerine birden fazla donanım ve ortamda denedikten sonra aynı sorunları yaşıyorsanız onun sonucunda işletim sistemi özelinde eleştirmek daha doğru olur.

> IGPU ve DGPU nun senkronizasyon kaybından dolayı anlık olan droplardan

muhtemelen oyun performansı üzerinden bahsediyorsunuz, windows laptoplar oyun performansı odaklı tasarlanmadığı için, bahsettiğiniz her gpu farklı bir üreticinin ürünü olduğu için, makine ısısına bağlı olarak bu performansda değişiklik gösterebileceği için, makinenin güç durumuna göre performans değişebileceği için vs. bir çok etkenden kaynaklı bu sorun meydana gelebiliyor ancak çok büyük çoğunlukla gördüğüm kadarıyla windows üzerinde güç seçeneklerinin doğru yapılandırılmadığı için genellikle igpu üzerinden çalışıyor ve dolayısıyla tam performans veremiyor. yani bu olayın özünde işletim sistemiyle pek alakası yok.

> istediğim gibi özelleştirememekten

tam olarak neyi özelleştirmekten bahsediyorsunuz, daha spesifik yazarsanız yardımcı olabilirim belki.

> varsayılan olarak gelen çoğu uygulamayı kaldıramamaktan

> windowsun zorunlu kidığı "teslim iyileştirme" gibi hizmetlerini kayıt defteri olmadan kapatamamaktan
ilkinde bahsettiğiniz muhtemel uygulamalar muhtemelen windows servisi olduğu için ikisini birarada almak istedim. bu bahsettiğiniz windows servislerinin çoğu ya da "bloatware" olarak adlandırılan diğer gereksiz görülen servislerin çoğu WPD, ShutUp10 gibi 3.parti uygulamalar tarafından devre dışı bırakılabiliyor, kaldırılabiliyor. buraya ufak bir parantez daha açayım bahsettiğiniz "teslim iyileştirme" ile alakalı laptop kullanırken öncelerde bende sorun yaşamıştım bu servis windows update'e bağlı ve muhtemelen hatalı olarak devre dışı bırakılmaya çalışıldığından ya da güncellemelerin indirilemediğinden/yüklenemediğinden kaynaklı olarak sorun çıkarabiliyor.

> olur olmadık yerlerde karşılaştığım "yanıt vermiyor" hatalarından

spesifik uygulama hataları ve ram/disk yetersizliği dışında masaüstünde kullandığım yaklaşık son 10 yıllık dönemde "yanıt vermiyor" hatası almam bir elin parmağını geçmez. muhtemelen donanım ya da spesifik bir uygulama kaynaklı sorun yaşıyorsunuz, "yanıt vermiyor" durumuna düşen uygulamanın ne olduğunu bulmaya çalışın.

> edge gibi berbat bir tarayıcıyı bilgisayardan kaldıramamak

edge şu an için ironik olarak en işlevsel ve stabil tarayıcılardan birisi, kullanmak istemiyorsanız kullanmayabilirsiniz açmak zorunda değilsiniz yani. özellikle windows 11 de arayüzün büyük bölümü webview'e geçirilmişken ve dolayısıyle edge üzerinden çalışırken edge'i kaldırmak istemek linux'da terminali kaldırmak istemek ile aynı mantığa çıkıyor.

> arch da hiç stabil değildi ve sürekli donuyordu.

yukarıdada dediğim gibi muhtemelen yaşadığınızın çoğu sorun donanım kaynaklı olabilir, arch'da bile donma yaşamak pek normal bir durum değil.

ha, bunlar demek değil ki windows çok süper ve stabil bir işletim sistemi, tabi ki değil. ancak şu an için kullanıcı deneyimi, basitlik ve ekosistem açısından alternatifsiz bir işletim sistemi.

konuda nerdeyse hiç spesifik bir sorun belirtilmediği için dışarıdan bakınca sırf eleştiri yapmak için yapılmış gibi duruyor açıkcası. öncelikle bir defa genel yanlışları düzeltelim; windows laptoplar(x86 ve x86_64 mimarileri özelinde konuşuyorum, arm tabanlı makineler dahil değil) performans için değil mobilite öncelikli makineler, bunlardan masaüstü ya da mac performansı bekleyemezsiniz, hepsi birbirinden farklı segmentler. ek olarak windows'un diğer işletim sistemlerinin aksine onlarca üreticinin, markanın yüzlerce model ürünün binlerce farklı sürüm ve varyasyonuna uygun olarak hazırlandığını ve dolayısıyla her biri için %100 tam performans çalışamayacağını ve bunlardan kaynaklı sorunların genellikle üreticilerin hazırladığı driverlardan kaynaklı olabileceğini hatırlatarak başlayayım yani demek istediğim yaşadığınız sorunları tamamen işletim sistemine yıkmak yerine birden fazla donanım ve ortamda denedikten sonra aynı sorunları yaşıyorsanız onun sonucunda işletim sistemi özelinde eleştirmek daha doğru olur.

> IGPU ve DGPU nun senkronizasyon kaybından dolayı anlık olan droplardan

muhtemelen oyun performansı üzerinden bahsediyorsunuz, windows laptoplar oyun performansı odaklı tasarlanmadığı için, bahsettiğiniz her gpu farklı bir üreticinin ürünü olduğu için, makine ısısına bağlı olarak bu performansda değişiklik gösterebileceği için, makinenin güç durumuna göre performans değişebileceği için vs. bir çok etkenden kaynaklı bu sorun meydana gelebiliyor ancak çok büyük çoğunlukla gördüğüm kadarıyla windows üzerinde güç seçeneklerinin doğru yapılandırılmadığı için genellikle igpu üzerinden çalışıyor ve dolayısıyla tam performans veremiyor. yani bu olayın özünde işletim sistemiyle pek alakası yok.

> istediğim gibi özelleştirememekten

tam olarak neyi özelleştirmekten bahsediyorsunuz, daha spesifik yazarsanız yardımcı olabilirim belki.

> varsayılan olarak gelen çoğu uygulamayı kaldıramamaktan

> windowsun zorunlu kidığı "teslim iyileştirme" gibi hizmetlerini kayıt defteri olmadan kapatamamaktan
ilkinde bahsettiğiniz muhtemel uygulamalar muhtemelen windows servisi olduğu için ikisini birarada almak istedim. bu bahsettiğiniz windows servislerinin çoğu ya da "bloatware" olarak adlandırılan diğer gereksiz görülen servislerin çoğu WPD, ShutUp10 gibi 3.parti uygulamalar tarafından devre dışı bırakılabiliyor, kaldırılabiliyor. buraya ufak bir parantez daha açayım bahsettiğiniz "teslim iyileştirme" ile alakalı laptop kullanırken öncelerde bende sorun yaşamıştım bu servis windows update'e bağlı ve muhtemelen hatalı olarak devre dışı bırakılmaya çalışıldığından ya da güncellemelerin indirilemediğinden/yüklenemediğinden kaynaklı olarak sorun çıkarabiliyor.

> olur olmadık yerlerde karşılaştığım "yanıt vermiyor" hatalarından

spesifik uygulama hataları ve ram/disk yetersizliği dışında masaüstünde kullandığım yaklaşık son 10 yıllık dönemde "yanıt vermiyor" hatası almam bir elin parmağını geçmez. muhtemelen donanım ya da spesifik bir uygulama kaynaklı sorun yaşıyorsunuz, "yanıt vermiyor" durumuna düşen uygulamanın ne olduğunu bulmaya çalışın.

> edge gibi berbat bir tarayıcıyı bilgisayardan kaldıramamak

edge şu an için ironik olarak en işlevsel ve stabil tarayıcılardan birisi, kullanmak istemiyorsanız kullanmayabilirsiniz açmak zorunda değilsiniz yani. özellikle windows 11 de arayüzün büyük bölümü webview'e geçirilmişken ve dolayısıyle edge üzerinden çalışırken edge'i kaldırmak istemek linux'da terminali kaldırmak istemek ile aynı mantığa çıkıyor.

> arch da hiç stabil değildi ve sürekli donuyordu.

yukarıdada dediğim gibi muhtemelen yaşadığınızın çoğu sorun donanım kaynaklı olabilir, arch'da bile donma yaşamak pek normal bir durum değil.

ha, bunlar demek değil ki windows çok süper ve stabil bir işletim sistemi, tabi ki değil. ancak şu an için kullanıcı deneyimi, basitlik ve ekosistem açısından alternatifsiz bir işletim sistemi.
Dediklerinizde haklısınız o zaman söyle ayrıntılar vereyim

1.) IGPU ve DGPU sorunu : İlginç bir şekilde oyunlarda bu sorunu yaşamıyorum en basitinden webde gezinirken 1 saniye süren bir kasma gerçekleşiyor ekranda ve gidiyor. Hybrid modda kullandığım için sistem gereksiz gördüğü zaman DGPU yu kapatıyor. Bundan kaynaklı bir senkronizasyon hatası olduğunu düşünüyorum.

2.) İstediğim gibi özelleştirememek : Bu maddeden kastım tek bir masaüstü ortamına ve tek bir dosya yöneticisine sahip olmak ve bunu değiştirememek. Örneğin linuxta GNOME, KDE, İ3, MATE vb gibi bir çok masaüstü ortamına sahip olması ve değiştirebilmemiz. Ya da Windowsun Dolphin dosya yöneticisi gibi özelliklerine sahip olmaması.

3.) "Yanıt vermiyor hatası" : Bu hatayı son günlerde zip arşivlerini ayıklamaya çalıştığımda sürekli almaya başladım ve bu benim çok sinirimi bozdu açıkcası. Yoksa güncelik bir uygulama veya webde gezinirken böyle bir problemle karşılaşmıyorum.

4.) Edge : Herkesin zevkleri farklı olduğu için bu konuyu es geçiyorum zira siz en işlevsel ve stabil tarayıcı olduğunu düşünüyorsunuz ama ben en gereksiz tarayıcı olduğunu düşünüyorum.

5.) ArchLinux : ArchLinux çoğu kişinin sandığının aksine stabil değil. Nedeni güncelleme paketlerinin eskisi kadar kontrol edilmeden yayınlanması. Bundan 2 veya bilemedin 3 yıl öncesine gitsek dediğiniz doğru stabil bir işletim sistemi. Ancak artık eskisi kadar ince dokunup sık elenmiyor paketler. AUR daki paketlerde bile hatalar meydana gelebiliyor.

6.) Donanım sorunu olması durumu : Daha önce benim de aklıma geldi fakat gerek stres testleri gerek garantiye göndermek vs. bütün testler yapıldı ve cihazımın sorunsuz olduğuna kanaat getirdim. Oy üzden cihazımda kusur aramayı bıraktım açıkcası.

Bu açıklamalarım olmadan bu konuyu açmam biraz canice ve cahilce olmuş kabul ediyorum. Sanki hiçbir şey bilmeden karşılaştığı her durumu başkasına yüklemeye çalışan ergenler gibi. Bu dediklerimden sonra daha fazla ayrıntıya sahipsiniz. Şimdi dediklerim hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu arada güzel yorumunuz için teşekkür ederim bu kadar ayrıntılı bir yanıt beklemiyordum açıkcası.