Soru Metin2 Hangi Kütüphaneleri Kullandı?

• Konuyu açan Konuyu açan comutansago
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 4
  • Gösterim Gösterim 129
Herhangi bir konuda danışmak istediğiniz soru varsa bu öneki seçebilirsiniz.

comutansago

Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Metin2 ile tanışma hikayem 2009 yıllarına dayanıyor.
O dönemlerde oyuna başlayanların hatırlayacağı üzere ben de o trailer'den etkilenerek oyuna başlamıştım.
Tuva sunucusunda ilk triton kılıcını basanlardan biriyim. Hatta 87.levelimi, savaş metninden almıştım.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Tabi aradan zaman geçti, hayatın getirdikleri ve götürdükleri oldu.
Hiçbir şeyin eskisi gibi kalmadığı gibi Metin2'de eskisi gibi kalmamıştı. Ama biz bu oyunla dostluğu, arkadaşlığı, rekabeti, ticareti, savaşmayı, mücadele etmeyi ve daha nice duyguyu bir bilgisayarın başında yaşamıştık.
Ramazan ayı farklıydı, tatiller başka tatlıydı.

Pandemi başında bir karar alarak Metin2 serveri açmak istedim.
Metin2 eskisi gibi değildi ama oldschool bir sunucu olsa, başta kendimiz eğlenir, bu tip bir şey arayanları da eğlendiririz diye düşündüm.
İşin içine girdikçe daha da derinleştiğini fark ettim.
Takıldığım sorunları da bu forumda paylaştım.
Bu konuyu burada açma sebebimde bu forumda gerçekten fedakar ve yardımsever çok insan olduğu kanaatinde olmam.
Metin2'nin teknik kısmıyla alakalı hiçbir bilgim yokken,
bu forumda (gerçek adını kullanmayı etik bulmadığım) güzel bir arkadaşla tanıştım.
Bu arkadaş ile gece gündüz saçma sapan bir altyapı üzerinde çalışıp filesi bambaşka noktalara getirdik.
Bana her şeyi de bu forumdaki o güzel arkadaş kattı.
Sistem ekleme sökme mantığını, lua dilini, build almayı, item eklemeyi çıkarmayı ve oyun ile alakalı daha nicesini.
Hali hazırda çalışma hayatım gereği de yazılım ve kodlama üzerine bir tecrübe sahibi olmayan biri olarak bunlar benim için çok önemli değerler ve tecrübelerdi.
Kendisine olan vefa borcum sonsuza kadar sürecektir. Çünkü hiç tanımadığı birine gece ve gündüzünü ayırdı, hiçbir çıkarı olmadan, hali hazırda kendi projesine ve hayatıyla alakalı sorunlarla mücadele etmesine rağmen.
Bana tam anlamıyla kardeşlik yaptı diyebilirim.
Tabi iş burada da kalmadı. Parayla files satın aldık(src'li), üstüne bir de onun sorunlarıyla uğraştık.
Muhataplarına gittiğimizde de "görmedik, duymadık, bilmiyoruz." oynadılar.
Karşılaştığımız sorunlarda muhataplara gittiğimizde kapılar yüzümüze kapandı, yersiz ve gerçeklikten uzak ithamlara maruz kaldık.
Manen emek sarf ettiğimiz gibi madden de gücümüz nispetinde bir şeyler ortaya koymaya çalıştık.
Ve her iki noktada da yıprandık ve yorulduk.
Her şey yukarda gördüğünüz videodaki zamanların bir benzerini yaşamak ve yaşatmak içindi.
Sözü fazla uzatmayıp buraya kadar okuyan arkadaşların gözlerinin nurunun hakkına gereksiz yere girmek istemiyorum.
Yani anlayacağınız pandeminin başından şu zamana bir arpa boyu yol kat edemedik.
O zamanlarda radikal bir karar alıp bu iş yazılım öğrenmeden olmaz önce yazılım öğreneyim deseydim şu an bu konuyu bu şekilde değil de daha farklı şekilde açıp sizlere danışacaktım.
Geldiğim nokta da ise,
Eğitimini aldığım ve çalışma alanım olan Hukuk'tan çok uzak bir yer olan yazılım dünyasına adım atmaya karar verdim.
Ve yazılım dili olarak da Python ile başladım.
Sizlere sormak istediğim metin2 python kütüphanelerinden hangisini kullanmış, bu alanlara öncelik vermek istiyorum.
Bu işin benim için bir hezeyan olmaktansa bir hobi ve keyif aracı olması için uğraşıyorum.
Kütüphaneleri sorma sebebim bu.
Python'un popüler diğer kütüphanelerini kendimi geliştirmek adına çalışma alanım içerisine dahil edeceğim zaten.
Veyahut diğer yazılım dillerinde hangi kütüphaneler hakim.
Benim gibi olan, enerji toplayamayan, motivasyonu düşük ve başlasa yıldız gibi parlayacak bir çok genç arkadaş da var.
Bu konu herkesin işine yarayacak diye düşünüyorum.
Bu sebeple bu konularda bilgi, deneyim ve tecrübe sahibi arkadaşların hakkaniyetli bir şekilde gerek Metin2 sektörü adına gerek de diğer yazılım işleri adına öngörülerini ve fikirlerini açıklamasını rica ediyorum.
Yazdıklarımı tamamen okuyan arkadaşlara da bayağı bulup çıkan arkadaşlara da teşekkür ediyorum.
Esen kalın.​

Merhaba, her şeyden önce çalışmalarında başarılar dilerim.

Merak ettiğin konuya gelince; Metin2 filesleri ağırlıklı olarak Python 2.7 kullanıyor. Ve spesifik olarak bir kütüphane bulunmuyor diyebilirim.
Sadece Python tabanlı kodların çalışabilmesi için temel kütüphaneler mevcuttur. Hatta nadiren de olsa python 2.7 SDK da bulunan ancak Metin2'deki pythonda bulunmayan bazı eksik kütüphaneler bile söz konusu olabiliyor. Kısacası hangi kütüphanelerin kullanıldığını görmek için .exe dosyasının dizininde bulunan lib klasörünü inceleyebilirsin. Buradaki dosyalar metin2'nin ihtiyaç duyduğu temel python kütüphaneleridir.

C++ tarafında ise extern klasörünü inceleyebilirsin.

.py dosyalarındaki import satırlarının birçoğu ise client src ye bağlıdır ve lib klasörü ile doğrudan alakası yoktur.
Örnek olarak import wndMgr; bu satır client src içindeki PythonWindowManager fonksiyonlarını çağırmamızı ve kullanmamızı sağlar.

Merhaba, her şeyden önce çalışmalarında başarılar dilerim.

Merak ettiğin konuya gelince; Metin2 filesleri ağırlıklı olarak Python 2.7 kullanıyor. Ve spesifik olarak bir kütüphane bulunmuyor diyebilirim.
Sadece Python tabanlı kodların çalışabilmesi için temel kütüphaneler mevcuttur. Hatta nadiren de olsa python 2.7 SDK da bulunan ancak Metin2'deki pythonda bulunmayan bazı eksik kütüphaneler bile söz konusu olabiliyor. Kısacası hangi kütüphanelerin kullanıldığını görmek için .exe dosyasının dizininde bulunan lib klasörünü inceleyebilirsin. Buradaki dosyalar metin2'nin ihtiyaç duyduğu temel python kütüphaneleridir.

C++ tarafında ise extern klasörünü inceleyebilirsin.

.py dosyalarındaki import satırlarının birçoğu ise client src ye bağlıdır ve lib klasörü ile doğrudan alakası yoktur.
Örnek olarak import wndMgr; bu satır client src içindeki PythonWindowManager fonksiyonlarını çağırmamızı ve kullanmamızı sağlar.
İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Python 3.x ile yani güncel olarak sunulan sürümle öğrenme başladım.
Bu konuda yapmamı önereceğiniz stratejik bir hamle var mı? Metin2 noktasında bir şeyler yapmak istediğim zaman problem teşkil eder mi?​

İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim.
Python 3.x ile yani güncel olarak sunulan sürümle öğrenme başladım.
Bu konuda yapmamı önereceğiniz stratejik bir hamle var mı? Metin2 noktasında bir şeyler yapmak istediğim zaman problem teşkil eder mi?​
Evet bu konuda muhtemelen bazı noktalarda takılabilirsin. Çünkü bazı durumlarda python 3.x sürümünde özellikler, 2.7 veya daha eski sürümlerde bulunmayabiliyor. Yani farklılıklar olabiliyor.
Böyle bir durumda, yazacağın kodları 2.7 sürümüne uygun hale getirmen gerekebilir. Ancak bunun çok büyük bir problem olacağını sanmıyorum.

Örneğin:
Python:
Genişlet Daralt Kopyala
for i in xrange(1, 6):
    print(i)
Bu kod python 2.7 sürümlerinde sorunsuz çalışıp 1'den 5'e kadar olan sayıları yazdıracaktır.
Ancak python3 de xrange bulunmuyor, bunun yerine her iki sürümde de kullanılabilen range kullanılıyor.

Dolayısıyla python3 versiyonu aşağıdaki gibi olur:
xrange:
Genişlet Daralt Kopyala
for i in range(1, 6):
    print(i)

Ya da tam tersi... gibi.

Şu
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
bırakmak isterim ayrıca chatgpt veya gemini'ye python 2.7 ile son versiyon hakkında ne gibi değişiklikler olduğunu sorarsan iyi bir cevap alacağına eminim. İşin programlama kısmına geldiğimizde python ile başlaman bana göre doğru karar. Çünkü syntaxından dolayı sanki ingilizce cümleler kuruyormuşcasına kodluyorsun bu da özellikle yeni başlayan birisi için programlama mantığını anlamayı çok kolaylaştırıyor.

Tavsiyem ise şu olur tek bilmen gereken programlamanın mantığını öğrendiğinde x veya y dili arasında hiç fark olmadığını bilmen. Tabii ki her dilin güçlü olduğu noktalar, kullanım alanları farklı fakat aslında hepsi senin bilgisayara bir şeyler anlatman bilgisayarında bunu yapması olduğunu unutma. Sen bir marangozsun ve programlamanın içinde kullanabileceğin bazı alet ve edevatlar var bunlarda elindeki keyler, fonksiyonlar vs. aslında düşündüğün zaman 45-50 tane aletin var ve bu aletlerle gerektiği zaman yeni aletler oluşturup bunları kullanıyorsun. İşin temelini öğrendikten sonra gerçekten çok daha rahat edeceksin. Ayrıca Chatgpt'den sana python kursu veren bir öğretmen olmasını istediğinde bunu memnuniyetle kabul edecektir. Devrimizde böyle şeyleri kullanmak artık kaçınılmaz oldu.