Marketlerdeki Fiyatlar Konusundaki Hakkınız

hasanmacit

dc: hasanmacit
Moderatör
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
3
Selamlar dostlar. Başlık tam olarak içeriği yansıtmasa bile içerikte neyi anlatmak istediğimi iyice anlayacaksınız.

Senaryo:
Markete gittiniz. Reyonda bir ürün gördünüz ve fiyatı 50 TL. Kasaya gittiniz ve 75 TL olduğunu ama fiyatı güncellemeyi unuttuklarını söylediler.

Haklarınız:
Ürünü etiketteki fiyattan alabilirsiniz. Size kesinlikle 75 TL üzerinden satış yapamazlar. Yaparlarsa tüketici hakem heyetine başvurup paranızın arta kalan kısmını tahsil edebilirsiniz. Size bu ürünü satmıyoruz da diyemezler. Alıyorsanız 75 TL yoksa bırakın gibi bir savunmaları mümkün değildir.

Market müdürü size en az 1 ürün bile olsa satmak zorundadır. Fakat ikinci ürün için market müdürü aynı fiyattan satmak zorunda değildir. Burada hukuk sizin iyi niyetinizi ilk seferde korurken artık malın fiyatını öğrendiğiniz için iyi niyetiniz kalmaz. Bu sebepten ötürü hukuk artık satıcıyı koruyacaktır.

Bu hakkınızı öğrendiğinize göre hakkınızı kullanabilirsiniz. Etiket değiştirmedikleri için ürünü almaktan vazgeçmeyin. Siz müşteri olarak gördüğünüz fiyattan sorumlusunuz.

Önemli bir dipnot:
Aldığınız ürünün etiket kodları ve isimleri aynı olması gerekir. Yani yanlışlıkla başka ürünün etiketine bakıp onun fiyatı sanıp alamazsınız.​

Merhaba @hasanmacit,

Konu paylaşımı için teşekkürler, bu duruma ek olarak ürünün etiketi ile aldığınız ürünün kodları ya da isimlerinin aynı olmasını gerektiğini de ekleyebiliriz.

İyi forumlar.

Merhaba @hasanmacit,

Konu paylaşımı için teşekkürler, bu duruma ek olarak ürünün etiketi ile aldığınız ürünün kodları ya da isimlerinin aynı olmasını gerektiğini de ekleyebiliriz.

İyi forumlar.
orası zaten kesin. orada farklılık yaparak ürünü kimsenin isteyeceğini düşünmediğimden belirtmemiştim ama ekleyeyim teşekkürler.

serbest piyasa var kimse fiyatlara karışamaz. devlet önerilen fiyat sunsa bile satıcı önerilen fiyattan satmak zorunda değil.
hükümetin önerilen fiyat sunması bile üreticiye büyük bir darbe vurur. Sokaklara kola dökerek protesto yaptığını zanneden bir topluluğun neler yapabileceğini tahmin etmek zor değil. Market çalışanıyla ws atan yaşlı teyze resmen gözümün önünde canlanıyor :ROFLMAO:

Mülakatlarda liyakatli adamlar seçileceğine dayısı olanlar seçildiği için bizim gibi ülkelerde mantıklı değil, büyük şirketlerin mülakatları gibi gerçekten yeteneği kalibresi üst düzey olanlar seçilseydi yıllardır kimse karşı çıkmazdı fakat ahlak ve etik yönünden mslesef anadolu insanı çok zayıf.
bende iyi denetlensin diyorum işte kaldırmak çözüm değil emin ol.

Mülakatlarda liyakatli adamlar seçileceğine dayısı olanlar seçildiği için bizim gibi ülkelerde mantıklı değil, büyük şirketlerin mülakatları gibi gerçekten yeteneği kalibresi üst düzey olanlar seçilseydi yıllardır kimse karşı çıkmazdı fakat ahlak ve etik yönünden mslesef anadolu insanı çok zayıf.

Fiyatların fahiş olmasının sebebini marketlere bağlamıyorum, sebebi erdoğan'ın başını çektiği akpli yöneticiler.

Benim dediğim olay marketlerin etiket olaylarına girmesi, kasada başka etikette başka ücret çıkması, gayet sağlam yasalarla tüketici korunabilir.
Sanırım dediğimi anlamıyorsunuz. Artık etiket olayı bitti. Ambalaj üzerinde tek fiyat olacak. Kasa fiyat değişti şöyle böyle gibi olaylar ortadan kalkıyor.

bende iyi denetlensin diyorum işte kaldırmak çözüm değil emin ol.
Kaldırılması gerekiyor, mesela diğer üniversite bölümlerinde öğrenciler ortalama, ales, ingilizce yeterlilik sınavlarına girip ve üzerine "mülakat" ile üniversite üstü eğitime hak kazanırken tıp ve diş fakültelerinde ingilizce yeterlilik üzerine tus ve dus yapılarak gerçekten bilgisi olan insanlar bu kontenjanlara hak kazanıyor 0 torpil ile, diğer üniversite bölümlerinde de uzmanlık sınavı gerekitor mesela mülakat yerine.

Kaldırılması gerekiyor, mesela diğer üniversite bölümlerinde öğrenciler ortalama, ales, ingilizce yeterlilik sınavlarına girip ve üzerine "mülakat" ile üniversite üstü eğitime hak kazanırken tıp ve diş fakültelerinde ingilizce yeterlilik üzerine tus ve dus yapılarak gerçekten bilgisi olan insanlar bu kontenjanlara hak kazanıyor 0 torpil ile, diğer üniversite bölümlerinde de uzmanlık sınavı gerekitor mesela mülakat yerine.
tamamda ülkede 200 küsür üniversite var. elini sallayan üniversite mezunu oluyor artık. benim arkadaşlarımın çoğu polis oldu, esnaflığa atıldı vs. benim gibi bölüm üzerinden gitmeye çalışan 3-5 kişi. ve çoğu üniversitede verilen eğitimde ortada. bu insanları mülakata almadan işe alırsak 10 sene sonra devlette hiçbir şey bilmeyen bir kadro oluşur. senin bahsettiğin tıp veterinerlik gibi bölümler belirli bir sıralamanın altına almıyor bile onlar uç örnekler. ben sınavdan sınava okula gelen adamlar tanıyordum ünideyken. şimdi o kadroya girecek sınavı iyi yaptı diye ama ben giremeyecem mesela. ozaman burada nerede adalet?

Ülke sorunları hakkında ve nasıl çözüleceğiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşmanız gerçekten kıymetli ancak forum kuralları madde 19 gereği yazılan tüm yorumları silmek zorundayım.

Bu kural maddesini ihlal etmeyen yorumlar “alıntı” yorumlar sebebiyle de kaldırılmıştır.

Geri