Bilgi Edinme Hakkı

hasanmacit

dc: hasanmacit
Moderatör
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
3
Selamlar dostlar. Bugün belki de haberinizin bile olmadığı bir hakkınızdan bahsedeceğim. Bilgi edinme hakkı. Peki nedir bu bilgi edinme hakkı? 2004'ten beri yürürlükte olan bu hakkınız sayesinde istediğiniz kamu kurumundan istediğiniz bilgileri bilgi edinme hakkı kapsamında isteyebilirsiniz. Bu hakkınızı kimse engelleyemez ve bu kapsamda istediğiniz bilgiler en geç 15 gün içerisinde size bildirilmek zorundadır. Merak ettiğiniz herhangi bir şey sizinle ilgili olmasa bile öğrenebilirsiniz. Tabii ki istihbarat ve güvenlik ile ilgili detayları vermeseler bile, mesela basit bir örnekle belediyenin envanterinde ne kadar bisiklet var, bu bisikletlerin kaç tanesi bisiklet parkında kaç tanesi bakımda gibi sorularınıza ya da belediyeye kayıtlı kaç araç var gibi sorularınıza cevap alabilirsiniz. Bunu bütün kamu kurumlarında kullanabilirsiniz. Mesela ben üniversite döneminde makale yazarken belediye veya valilik arşivlerindeki eski belgelere bu hakkım sayesinde ulaşmıştım.

Bu kanun hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Bu tarz bilmediğimiz haklarımız için konu açmaya devam edeceğim sevgiler iyi forumlar.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Merhaba, öncelikle paylaşımların için teşekkürler. Yazdıklarının hepsini okudum ve günlük hayatta lazım olduğu yerlerde kullanacağımıda bildirmek isterim bunun için tekrardan teşekkür ederim. Malum biz bir toplumuz ve bazen toplumda nasıl davranılacağını yada kişiler arasında nasl haklarımızın olduğunu bilmiyoruz. Çok yakın bir zamanda burada açılan bir tartışma konusu var hangi konu olduğunu söylememe gerek yok biliyosun zaten mesela öyle durumlarda neler yapabiliriz. Yada neleri açık edip hakkımızı arayabiliriz gibi konularada değinirsen sevinirim. Malum insanoğlu her zaman her şeyle karşı karşıya gelebiliyor, böyle birşey yaşarsak yada benzer herhangi bir konu olursa neler yapacağımz hakkında bilgimiz olur.

Merhaba, öncelikle paylaşımların için teşekkürler. Yazdıklarının hepsini okudum ve günlük hayatta lazım olduğu yerlerde kullanacağımıda bildirmek isterim bunun için tekrardan teşekkür ederim. Malum biz bir toplumuz ve bazen toplumda nasıl davranılacağını yada kişiler arasında nasl haklarımızın olduğunu bilmiyoruz. Çok yakın bir zamanda burada açılan bir tartışma konusu var hangi konu olduğunu söylememe gerek yok biliyosun zaten mesela öyle durumlarda neler yapabiliriz. Yada neleri açık edip hakkımızı arayabiliriz gibi konularada değinirsen sevinirim. Malum insanoğlu her zaman her şeyle karşı karşıya gelebiliyor, böyle birşey yaşarsak yada benzer herhangi bir konu olursa neler yapacağımz hakkında bilgimiz olur.
bir diğer konuda o tarz şeylere de değinirim tabii.

Geri