C++ / Birlikte Yazılım Öğrenelim Serisi - Kurulumlar

YunusEmreOfficial

cout << "Lyrion" << endl ;
Premium Üye
Usta Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar,
Bu serimizin 3. konusuyla devam ediyoruz. Seri tanıtımımızı yaptık. C++ için tanıtım yaptık ve gelelim C++ dilini hangi programla yazacağımıza.

C++ dili diğer dillere göre farklı bir dildir. Yazdığımız kodları bilgisayarın anlaması için derlemek ve kodları bilgisayar diline çevirmemiz gerekir. Bunun için en çok kullanılan 4 farklı derleme tipini görelim.

1. GCC​

1. GCC ("GNU Compiler Collection") Nedir?​

Gcc ' nin açılımı gnu compiler collection olarak yani türkçeye çevirdiğimizde GNU Derleyici Koleksiyonu olarak bahsedilir. Genel olarak Unix tabanlı işletim sistemlerinde derleyici olarak kullanılır. Yani buna örnek olarak Linux işletim sistemini söyleyebiliriz.
  2. MINGW, MSVC​

1. MinGW ("Minimalist GNU for Windows") Nedir?​

Mingw' nin açılımı Minimalist GNU for Windows olarak yani türkçeye çevirdiğimizde Windows için Minimalist GNU olarak bahsedilir. Genel olarak Windwos tabanlı işletim sistemlerinde derleyici olarak kullanılır. Yani buna örnek olarak Windows 7, 8, 10, 11 işletim sistemlerini söyleyebiliriz.
    2. Msvc Nedir?​

MSVC tescilli bir yazılımdır; başlangıçta bağımsız bir üründü, ancak daha sonra Visual Studio'nun bir parçası oldu ve hem deneme yazılımı hem de ücretsiz yazılım biçimlerinde kullanıma sunuldu. Genel olarak Windows tabanlı işletim sistemlerinde Visual Studio 2013, 2015, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 olarak kullanılır. Yani buna örnek olarak Windows 7, 8, 10, 11 işletim sistemlerini söyleyebiliriz.
  3. CLANG​

1. Clang Nedir?​

Clang, C ve C++ programlama dilleri için açık kaynaklı bir derleyici ailesidir. LLVM projesinin bir parçası olarak geliştirilen Clang, hızlı, kullanıcı dostu ve yüksek kaliteli bir derleme deneyimi sunar. C ve C++'ın yanı sıra, Objective-C ve Objective-C++ dillerini de destekler. Clang, birçok işletim sistemi ve platformda kullanılabilir. Windows, macOS, Linux gibi yaygın işletim sistemlerinde sorunsuz çalışır. Ayrıca, farklı mimarilerdeki (x86, ARM, PowerPC, vb.) hedef sistemlere derleme yapabilir.

Bizim bu C++ serisinde kullanacağımız derleyici tipi gcc olacak.
Yüklenmesi gerekenler;
Java 8 SE Development kit ve Runtime Environment
Eclipse For C++
Gcc Compiler

Kuruluma Geçelim :

Java 8 SE Development kit ve Runtime Environment kurmamızın sebebi, derleyici olarak yada ide olarak Eclipse kullanacağımız için, programın çalışması javanın bilgisayarda kurulu olup olmamasına bağlı yani java yoksa eclipse çalışmıyor.

Hadi beraber Java 8 SE Development kit kuralım.

1. Googleye Java 8 SE Development kit download yazın.
    1726509913351.webp
    Şuanda okuduğunuz en sürüm ne varsa onu indirebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey Oracle nin kendi sitesi olmalı. Virüs vs indirmeyelim. :D
    1726509942595.webp
  2. Siteye girdikten sonra azıcık aşağıda tablo göreceksiniz. Oradan size uygun sürümü indirin. Ben Windows 10 kullandığım için aşağıdaki 2 seçenekten birini seçicem. 64 Bit işletim sistemine sahibim.
    1726510097604.webp
  3. Exe indikten sonra hiç bi ayarı değiştirmeden ileri ileri yada next next diyerek kurulumu bitirin. Kurulumu çok kolay zaten.
  4. Şimdi gelelim indirdiğimiz javayı kontrol etmeye ve kurulumda oluşan jdk ve jre dosyalarını bilgisayara tanıtmaya yaptıklarımı sırasıyla yapın.
  5. Bilgisayara sağ tık > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri > Path kısma tıklayın ve düzenle diyin.
  6. daha sonra yeni diyip alt satıra geçin ve göz ata tıklayın. daha sonra önce jdk yı daha sonra jre yi seçin.
    1726518931620.webp
  7. 1726520866244.webp
  8. Bu şekilde görünmeli sonuna kadar tamam diyip kapatın ve tanıtmış olduk. Buna extra olarak gcc kısmınıda ekliycez. Gccyi nereye kaydetmişseniz onu seçin içerisindeki bin klasörünü buraya eklemeniz gerekmekte bilginize. Denemek için cmdyi yada komut istemciyi açarak java yada gcc yazabilirsiniz. komut yok derse hatalı işlem yapmış oldunuz baştan dikkatli şekilde yapın rastgele başka yazılar gelirse doğru yapmışsınız demektir. Sorunsuz yaptıktan sonra sıradaki adımlara geçin.
!! Not: İndirirken hesap isteyebilir. Siteye güvenli ve ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

Gelelim Eclipse Kurulumuna
Sürüm olarak Eclipse Oxygen kullanacağımız için direk linki bırakıcam aşağıdan. Diğer sürümleri merak edenler araştırabilirler. Yada googleye direk eclipse yazarak eclipse.orgdan diğer tüm bilgilere erişebilirler.

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Siteye girdikten sonra:
1726510670079.webp

Kırmızı alandan sürümünüze uygun yere tıklayarak indirebilirsiniz.

İndirdikten sonra
rardan çıkartın ve eclipse.exeyi çalıştırın.

kurarken sizden WorkSpace istiycek yani dosyalar nerde olsun yazdığınız klasörler nerde kaydedilsin yani buna bir yol girin kolay olsunki daha sonra ulaşabilesiniz.

Benim kaydettiğim yer : C:\Users\yunus\C++ Dersleri

Bunu yaptıktan sonra alttaki tiki işaretleyinki her defasında sormasın hepsini yukarda belirttiğiniz yere kaydetsin.

Olması gereken :

1726519285639.webp

Sonra Launch diyin ve eclipseyi başlatın.

Şimdi gelelim son olarak gcc compiler yüklemeye
Windows için kullanacağımızdan dolayı gcc compilerimizi
dan indiricez.

1.Bağlantıya tıklayın.
2.
1726511002619.webp

Programin Tools Seçeneğine tıklayın.
3. Daha sonra Fortran, C , C++ ya tıklayarak gcc sürümlerine ulaşıyoruz.
1726511095792.webp

4.Buradan son sürüm gcc sürümünü indirin. Konuyu en son ne zaman baktıysanız.

1726511163743.webp

Ben 14.1.0 Sürümünün 64 bit kısmını inidirip kuracağım. Sürüm önemli değil ancak güncel sürümler tercih ederseniz güzel olur.
Bu exe de inince next next yada ileri accept ne varsa ile ileri diyip yükleyin dosya konumunu unutmayın.

Tüm dediklerimi eksiz yaptığınızda artık arka planda gcc ve java sürümleri yüklenmiş artık hiç bişey yapmadan sadece eclipse açarak kursumuza devam edebileceksiniz. Açacağınız ve her yapacağnız işlem eclipse kurulumunda belirlediğiniz yere gelecektir. Şuan herşey tamam sıra kodlamaya geçmekte.

Eclipseyi açtığınızda Welcome gelecek onu kapatın.

En son görünmesi gereken yer :

1726519410115.webp

Olası hata bildirimleri, iletişim veya gelişmelerden erken haber almak için discord kanalıma gelebilirsiniz.

Önemli not: Bu konu ve açacağım diğer konular tamamen kendime ait konular herhangi bir yerden alıntı değildir.
Mmotutkunlarına özel içeriktir.
Lütfen alacaksanız bile kaynak gösteriniz.
Sevgilerle.

Dosya Eklentileri

• 1726511068108.webp
    1726511068108.webp
    5,2 KB · Gösterim: 1
Son düzenleme:
Programı kurduk şimdi son ayarlara gelelim.
C++ ile yazıp çalıştırabilmem için yapmam gerekiyo unutmayın mutlaka yapın.

Eclipseyi açtıktan sonra > üst kısımdan Window > Preference > General kısmındaki soldaki oka tıklayın > Açılan yerde En alttaki WorkSpace bölümüne tıklayın.

Gelen sağ kısımdan en alta inin ve Text file encoding bölümünü Other olarak işaretleyin. Yanda açılan kutucuktanda UFT - 8 İşaretleyin.

1726520093607.webp

Daha sonra Hemen yanındaki New Text Line kısmınıda Other diyerek Windows kısmını Unixe çevirin.

1726520153077.webp

daha sonra apply ve apply close diyin.

Şimdi tekrar Window kısmından preferenceye gelin bu sefer C/C++ kısmına geleceksiniz. Buradan New C/C++ Project kısmına geleceksiniz.

1726520272877.webp

ToolChains kısmında eğer MinGW GCC görünmesse alttaki Show project types..... kısmındaki tiki kaldırın hepsi görünecektir.

1726520383030.webp

olması gereken bunu seçtikten sonra üstteki butonu seçiyoruz.

1726520428621.webp

Son görünüş böyle olmalı :

1726520455996.webp

burdan sonra Apply ve Apply and Close diyip kapatıyoruz.

Hepsi bu kadardı şimdi kodlamaya hazırız. İlk kodlamaya giriş konusu yarın gelecektir.