T_Project - Geliştirme Günlüğü

Legandalith

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Geliştirme günlükleri forumda şuana kadar okumaktan en keyif aldığım bölüm olduğundan dolayı kendimde böyle bir konu açmaya karar verdim, aslında bu da bana files geliştirme konusunda pozitif etki sağlıyor diyebilirim. Konu düzenini tam olarak nasıl yapacağıma karar veremediğimden dolayı tabiri caizse "bodoslama" olarak girip yazmaya karar verdim. Şimdiden keyifli okumalar.

Tüm forumlarda kendi gördüğüm kadarıyla neredeyse al direkt geliştirmeye başla şeklinde bir altyapı olduğu için TMP4 altyapısıyla başladım. Hem daha önce yazdığım küçük sistemler hem de questlerimi hep bu files üzerinde denediğim için daha kolayıma geldiğini söylemeliyim, tercih yapmam o yüzden biraz kolay oldu.

Projenin ismine şimdilik T_Project diyorum. Bu konu bir altyapı geliştirme günlüğü değil tam bir oyun yapısı geliştirme günlüğü olacak. Bu yüzden ilk amacım oyunu "oynanabilir" bir kıvama getirip kendimde bu files üzerinde oynayarak gözüme çarpan şeyleri ekleyerek/geliştirerek/düzenleyerek/fixleyerek devam etmek, o yüzden "daha bunu yapmamış ama skillerin 17 levelde master olacak şeklinde ayarlamış" gibi düşünürseniz lütfen bu amacımdan dolayı olduğunu bilin.

Oyun yapısı olarak aklımdaki oyun yapısını tamamen yaparsam tamamen Metin2'den çıkmış bir yapı olacak, o yüzden amacım düşündüğüm Metin2'den çok uzak olan sistemleri Metin2 için uyarlamak olacak. Fakat bunu ne kadar başarabilirim en ufak bir fikrim yok. Kervan yolda düzülür diyip bir şekilde halletmeye çalışacağım. Şuan hem Türkiye için hem de global için kendimce söyleyebileceğim bir tespit var buna katılır mısınız bilmiyorum fakat bizim şuan duyduğumuz private sunucular neredeyse kendini ispatlamış ve fazla oyuncusu olan sunucular ve ya bu işi uzun yıllardır yapıyorlar ya da sadece para için yapıyorlar, zaten diğerleri bizim kulağımıza dahi gelmiyor. Kendini ispatlamış sunucu sahipleri artık tamamen "oyuncu" olmanın ne demek olduğunu unutmuş kişiler ya da işlerine gelmiyor. Oyuncuların nasıl düşündüğünü bilmezseniz oyunu sürdürülebilir kılamazsınız diye düşünüyorum. Umarım ben de bir gün "oyuncu"luğun ne demek olduğunu unutmam diyip uzunca bir girişten sonra files üzerinde ne yaptığımı anlatmaya başlıyorum.

Başlangıç: 23.08.2024 / TMP4 Files

-*Kaldırılan*-

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
- blocked_country_ip kaynak kodlarından kaldırıldı.
- Kemer Envanteri kaldırıldı. (BeltInventory)

-*Değiştirilen ve Eklenenler*-

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
- Skiller 17'de master olacak şekilde değiştirildi.
- do_item_purge komutuna *all argumenti eklendi. (Eq+Inventory+Ds)
- Item_Manager::Update & DSManager::DoRefineStrength fonksiyonu değiştirildi. (Owsap)
- Tüm bayraklarda aynı market fiyat uygulandı. (Shop price same in all kingdoms)
- Deathblower fonksiyonu değiştirildi.
- Canavar cesetlerinin kaybolma süresi azaltıldı. (1)
- ItemDropPenalty devre dışı bırakıldı.
- Okçu hasarı mesafeye bağlı olarak scale olması devredışı bırakıldı.
- NPC bayrak görünümleri kaldırıldı.
- Ticarette yang artık (k, kk, kkk) şeklinde verilebiliyor.
- IsBoss() sorgusu eklendi.
- Hyperlink Item Icon eklendi.
- PvM ölümlerinden sonra bufflar silinmiyor. (KEEP_BUFFS_PVM_AFTER_DIE)
- 5 Envanter eklendi.
- ItemRefine item sayısı gösterimi eklendi.
- Scroll of the Location'a map gösterimi eklendi.
- Simya mitsi güncellemesi eklendi.

-*Fixler*-

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
- Pazar karakterine karşı attack fix.
- Safebox Memory Leak Fix (Mali)
- At üzerindeyken şaman hit fix.
- Hareket Ederken İtem Değiştirememe Fix (Whistle)

-*Bilinen Sorunlar*-

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
- Stun problemi {Çözüm biliniyor fixlenecek.}
- Simyayı efsaneviden mitsiye atarken şansa bağlı olarak ya mitsi ya antikaya(?) düşüyor.
  {Büyük ihtimalle simyaları düzenlerken bu düzelecektir.}
- Şaman hala mesafeye bağlı olarak hit kaçırıyor.
  {En ufak fikrim yok, hitrange arttırarak çözüleceğini sandım çözülmedi tekrar bakılacak.}

Devamı gelecek.

hayırlı olsun bir günlük daha
Teşekkür ederim süpermodum

Zevkle bekliyorum video, ss ile de desteklerseniz daha akıcı oluyor
Evet ben de görselleştirmeyi seviyorum en yakın zamanda görsel ve videolar gelecek

TMP4 ne demek, Başarılar. Kolaylıklar dilerim. Okunacak bir serüven daha.

:disney-is-frozen1:
Teşekkür ederim,
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
bakabilirsin.