Metin2 işleri nereye kadar sürecek

• Konuyu açan Konuyu açan Tengrist
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 28
  • Gösterim Gösterim 359

Tengrist

MT Üye
MT Üye
Ticaret Puanı
0
Evet arkadaşlar ufak çaplı bir sektör haline geldi pvp piyasası 2020-24 arası bir miktar oyuncu artışıyla geçti.

1-120ler ölüyor dedik, açılan serverlar 1-1.5k online ile başluyordu en sağlam reklamlıları bile sonra 55-120 diye bir yapı çıktı, hızlı hasarın arttığı kolaylaştırılmış 1-120ler gibi yapısı vardı en başta, tek metinden 10 cor atmasıyla serverlar övünüyordu.

Şimdi 55-120leri tamamlayıp full+full olmak çok zor, günümüzde açılan 55 120ler hazır kiralık files değil özgün bir şeyse hala para kazandırıyor.

1-99da misali dışında adam gibi online toplayabilen kalmadı.

1-105 loncaların bolca girdiği çerezlik yapılar, aşırı kalabalık açan yok.

1-120 harbi2 ve rohan dışında çok zor.

Saltanat tipi 3 4 ayda bir server açılıypr, saltanatın kendisi bile bitik halde.

YAyıncılar bu ekonomide video başına 1000-20.000 lira arasında kazanıyorlar, şu an sektörde en kazançlı grup bunlar, risk kazanç paritesinde.

Sizce daha pvp piyasası ne kadwr sürecek?

server sahipleri bıkana kadar sürer. yabancılar bile bizim ülkede sw açıcak o kadar para dönüyor :D

Şimdiki serverlar da her şey o kadar hızlı gelişiyor ki hayatsız gibi oyunu oynamazsan diğer oyunculara yetişemiyorsun ve onlar oyunu bitirip bırakmış oluyor o noktadan sonra da oyun zevk vermemeye başlıyor ve bunlar 2-3 hafta içinde gerçekleşiyor. Birde yaratıcı olucaz deyipte oyunu öyle bir hale getiriyorlar ki metin2 mi oynuyon başka bir şey mi belli değil. Valla ben son 6 yıl için de 2 tane files ta oynadım başka da oynamadım, filesların tanıtımlarını ve oynanış videolarını izleyincede hiç oynayasım gelmiyor. Aklımda güzel bir files fikri var ama uygun altyapı bulamıyorum ve fikrimi hayata geçiremiyorum gerçi yapsamda bu işe bütçe ayırırmıyım muamma :) .

Şimdiki serverlar da her şey o kadar hızlı gelişiyor ki hayatsız gibi oyunu oynamazsan diğer oyunculara yetişemiyorsun ve onlar oyunu bitirip bırakmış oluyor o noktadan sonra da oyun zevk vermemeye başlıyor ve bunlar 2-3 hafta içinde gerçekleşiyor. Birde yaratıcı olucaz deyipte oyunu öyle bir hale getiriyorlar ki metin2 mi oynuyon başka bir şey mi belli değil. Valla ben son 6 yıl için de 2 tane files ta oynadım başka da oynamadım, filesların tanıtımlarını ve oynanış videolarını izleyincede hiç oynayasım gelmiyor. Aklımda güzel bir files fikri var ama uygun altyapı bulamıyorum ve fikrimi hayata geçiremiyorum gerçi yapsamda bu işe bütçe ayırırmıyım muamma :) .
globalde rodnia ve 2018 rubinumdan keyif almıştım, trdekiler çok zayıf kalıyor

Kendi altyapını yapabilirsin bence ^^

Bu piyasa gün geçdikçe yavaş da olsa kan kaybetmeye devam edecek ve mutlaka bir gün bitecek. Bunu yapanlar ise tamamen oyuncular. Ben nasıl bir oyun yaparsam yapayım sırf oyuncu çok var x yayıncı da burda diye o sunucuya girer paraları akıtır sonra ordan oraya ordan oraya aynı mantıkla kayarsan youtuber da, server sahibi de, reklam platformları da kazanmaya devam eder bir tek oyuncu kaybeder çünkü bu piyasa çok yanlış ilerliyor ve çeki düzen verilmesi gerekirken oyuncular başarısızlıkları hataları işlenen suçları ödüllendirmeye devam ediyor yanlış olup da zaten kazandığım bir yerde iyi olmaya çalışmam. Bu düşünce bütün piyasaya hakim ve herkes kolay para peşinde kimse iyi bir şey farklı bir şey yaratma derdinde değil he birde sırf rekabet için evinde 10 dakka video çeken sürekli telif yiyen kanallara 500 k para atan server sahipleri de kendi bacaklarına sıktıklarını anladılar ama ellerinden hiç bir şey gelmiyor :)

Şahsen hala devam edeceğini düşünüyorum. Zira yeni fikirler ve yapılar içerisinden yeni özellikler türedikçe, büyük çoğunluk yeniliğe karşı ön yargılı olmadığı sürece devam edecek. Ama bu Metin izleme simülatöre dönmüş oyunlarda durum ne olur bilemem, belki ölecek belki daha da kolaylaştıracak fikirler çıkaracak daha çok vakit ayırmayayım ama gelişeyim diyen daha çok kitle çekecek. Zira oyun değil artı basma ve izleme simülatöre dönmüş durumda şuan. Yayıncılar için, buradan para kazanan insanlar için ise birşey diyemem :)

Selamlar. Ben kısa zamanda sona ereceğini hiç düşünmüyorum ve bu doğrultuda kopyala yapıştır kiralık fileslerden bir farkı olması adına yaklaşık bir yıldır kendi filesimi yapıyorum. Yeni metin farmlı 2 haftada biten oyun yapılarını ve tanıtım videolarını gördükçe hiç izleme ve oynama isteği gelmiyor. Bize o hazzı veren 2006-2010 yıllarındaki zorluk ve basitlik seviyesi lazım. Aylarca belki yıllarca emek vereceğimiz, emeğin kıymetli olduğu ve eski oynanış yapısının korunduğu bir yapıya ihtiyacımız var. Tabi oyun içindeki rekabetin ve emeğin de korunması, herşeyin para kazanmaya yönelik olmaması, başka bir deyimle p2w olmaması gerekiyor. Bu şartların sağlanabilmesi için de anlık 40-50 izlenen yayıncılara günlük 1500-2000 ve youtube da 3-5 bin izlenen adamlara da 400k-500k reklam verilmemesi gerekiyor. Bu harcamalar olmadan tanıtım yapılması biraz güç tabi. Bir paradox döngüsü var maalesef. Yüksek harcama yapılırsa oyunu p2w yapmak zorunda kalıyorlar, harcama yapılmasa online olmuyor. Bence bunun üzerine fikir üretilmesi gerekiyor.

Evet youtuber fiyatları böyleyken 200 bün koyup para kazanmaya çalışacağıma kanalı geliştirip video başı 2 3 bin kazanmak daha risksiz geliyor

metin2 zaten ölü. 2019'dan beri bitik vaziyette pandemi sayesinde yeni oyuncu kazandı 1-2 yıldırda onları eritiyor. piyasaya uzun ömürlü bir oyun girmedikçe şuanki oyunlar büyük çoğunlukla oyuncular tarafından para kazanmak için oynanıyor, her hafta aç kapa klon oyun arttıkçada piyasası düşüyor serverlarda itemin yangın vs ne zaman değeri kalmazsa o zaman biter ancak onun dışında uzun ömürlü ve kendi yapısını domine eden serverlar(ilk mesajdaki misali2 örnek) kazanmaya devam eder kolay kolay bitmez ama daha kısa sürede para kazanmak için o tarz uzun süreli işlere girmek kimsenin işine gelmediği için sektör şuan tamamen kendi kendini öldürüyor

Instagram'da karşıma hep metin2 ile ilgili videolar çıkmaya başladı. Yorumlara bakıyorum çoğu kişi 2008'li yıllardan bahsediyor. Buna benzer bir özlem 2017 yılında da vardı. Şu sıralar 0-99 emek server açan rahatlıkla tutturabilir gibime geliyor. Tabii ki reklam şu bu sağlam bütçe lazım

Instagram'da karşıma hep metin2 ile ilgili videolar çıkmaya başladı. Yorumlara bakıyorum çoğu kişi 2008'li yıllardan bahsediyor. Buna benzer bir özlem 2017 yılında da vardı. Şu sıralar 0-99 emek server açan rahatlıkla tutturabilir gibime geliyor. Tabii ki reklam şu bu sağlam bütçe lazım
şimdi açıyorum 1-99 offline oto av ve ultra mega offlineshop sistemleriyle hazır mısın?

Metin2 çoktan bitti yeni nesil oyunun ismini bile bilmiyor oynayanlar hep eskiler ve para kazanmak isteyenler yukardaki yorumlarda söylediğiniz gibi pandemi dolayısıyla eskiler giriş yaptı kalıcı bir şey bulamadıkları icin oda eriyip gidiyor

Aslında forumca bütçe çıkarıp eski tarz açsak nasıl olur ?

Aslında forumca bütçe çıkarıp eski tarz açsak nasıl olur ?
MMO2 İsmide bu olur efsanede olur. Piyasa hareketlenir Şuan piyasadaki açılan serverler tamamen ticari amaçlı açılır oldu hiçbir oyun zevki yok. özellikle 1-105 filesler 2 hafta canlılığını koruyor 2. ayda online kalmıyor çünkü turnuvalardan herkes alacağını alıyor oyun içi ticaretindende ekmeğini koparan başka sunucuya geçiyor. Nerde o eski sürgün savaşları , map savaşları :D

MMO2 İsmide bu olur efsanede olur. Piyasa hareketlenir Şuan piyasadaki açılan serverler tamamen ticari amaçlı açılır oldu hiçbir oyun zevki yok. özellikle 1-105 filesler 2 hafta canlılığını koruyor 2. ayda online kalmıyor çünkü turnuvalardan herkes alacağını alıyor oyun içi ticaretindende ekmeğini koparan başka sunucuya geçiyor. Nerde o eski sürgün savaşları , map savaşları :D
Sürgünde bir oda için loncalar toplanıp odada savaşırdı sırf bir kişi level kasması için ne günlerdi be