Karineler ve Kanunları Bildiğiniz Varsayımı

• Konuyu açan Konuyu açan hasanmacit
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 2
  • Gösterim Gösterim 133

hasanmacit

discord: hasanmacit
Moderatör
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
3
Selamlar. Uzun zamandır konu açmıyordum. Bu yüzden bu konuyla geri dönmek istedim. Hukukta karineler dediğimiz olaylar vardır. Karine kelime anlamı olarak belirti anlamına gelir. Peki karinenin hukuksal karşılığı ne? Karinenin hukuksal karşılığı bilinen bir olaydan bilinmeyen bir olayın çıkarılması durumudur. Adi ve Kesin karineler olarak ikiye ayırıp ne demek istediğimi anlatacağım.

Kesin karine aksinin ispatı olmayan karinedir. Kesin karine olarak verilebilecek en iyi örnek Türk Ceza Kanunu'nun 4. Maddesinde verilmiştir.
TCK 4:
Kanunun bağlayıcılığı
Madde 4-
(1) Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılmaz.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
(TCK okumak isteyenler için.)

Yani yarın bir gün herhangi bir konuda mahkemelik oldunuz ve sizin aleyhinize bir kanun var diyelim. Hukuksal olarak ben bunu bilmiyordum deme şansınız yok. Çünkü kanunlar, yasalar ve cumhurbaşkanlığı kararnameleri resmi gazetede (tarih belirtilmemişse) yayınlandığı günden itibaren yürürlüğe girmiş sayılır. Artık siz o kanunu biliyorsunuzdur. Bu yüzden resmi gazeteyi her gün takip edip hangi haklara sahipsiniz veya hangi haklarınız sizin elinizden alınmış takip edin. B ehliyet sınıfı için 50cc motor kullanım iznine dönmesin durumunuz.

Adi karine ise aksinin ispatı sunulabilen bir karinedir. Bunun için verebileceğim örnek ise Babalık karinesidir. Bir insanın baba olabilmesi için gereken şartlar bellidir. Evlilik sözleşmesi yapılmalı, ve bir ilişki içinde doğmalısınız. Zaten eğer bir evlilik sözleşmesi yoksa birisinin baba olması da mümkün değildir. Babalık karinesinin aksi ispat edilebilir çünkü Anne olan kişi evlilik sürecinde başka bir ilişkiye girmiş olabilir ve çocuk o kişiden olmuş olabilir. Babalık karinesinin aksinin ispatı DNA testleriyle kanıtlanabilir ve aksi kanıtlanabilir olduğu içinde bu bir adi karinedir. Aynı şekilde ölüm karinesi de bir adi karinedir. Mesela ölebileceğiniz bir olayda kayboldunuz ve öldüğünüz varsayıldı. Ama 5 yıl sonra geri döndünüz ve yaşıyorsunuz. Bu durumda üzerinizdeki ölüm karinesi kalkar.

Karinelerle ilgili anlatacağım şeyler bu kadar. Kafanızdaki örnekleri çoğaltabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür eder iyi forumlar dilerim.​

Bu hukuk serisi benim hoşuma gitti devam edersen güzel olur okurum (y).

Bir sonra ki konulardan bir tanesi de evlilik sözleşmesiyle alakalı olursa güzel olur, merak ettiğim bir konu.

Bu hukuk serisi benim hoşuma gitti devam edersen güzel olur okurum (y).

Bir sonra ki konulardan bir tanesi de evlilik sözleşmesiyle alakalı olursa güzel olur, merak ettiğim bir konu.
yakın zamanda evlilik var sanırım :D hukuk serisine ara vermeden devam