Çözüldü FreeBSD Network Ayarları

• Konuyu açan Konuyu açan MEKA
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 8
  • Gösterim Gösterim 2K
Bu konu çözüme ulaştırılmıştır. Çözüm için konuya yazılan tüm yorumları okumayı unutmayın. Eğer konudaki yorumlar sorununuzu çözmediyse yeni bir konu açabilirsiniz.
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.

MEKA

Discord: mekaprojects
Süper Moderatör
Grafiker
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
2
Bsdconfig üzerinden ip sabitlerken yanlışlıkla sıfırladım sanırım network ayarlarını eski haline getirdim fakat ftp bağlantısı vs yok şuanda

23.png
33.png

DHCP’yi aç rebootla sonra dene FTP yi çalışırsa tekrardan sabit ip ver rebotla.

DHCP’yi aç rebotla sonra dene FTP yi çalışırsa tekrardan sabit ip ver rebotla.
Denedim olmadı rc.conf dosyası sıfırlanmış oranın içeriğini girdim eski haline getirdim fakat dhcp kapatıp ip sabitleyince sabitlediğim ip ile giriş yapılmıyor.

Denedim olmadı rc.conf dosyası sıfırlanmış oranın içeriğini girdim eski haline getirdim fakat dhcp kapatıp ip sabitleyince sabitlediğim ip ile giriş yapılmıyor.
Sabitlediğin IP herhangi bir bağdaştırıcıya bağlantılı mı ? Yani belirli bir bağdaştırıcı üzerinde de aynı IP sabit mi? Eğer değilse bu durumun yaşanması normal.

Sabitlediğin IP herhangi bir bağdaştırıcıya bağlantılı mı ? Yani belirli bir bağdaştırıcı üzerinde de aynı IP sabit mi? Eğer değilse bu durumun yaşanması normal.
Önceden bsdconfig üzerinden ayarlayınca o ip sabit oluyor değişmiyordu şimdi neden böyle anlamadım. Herhangi bir yerde kullanılmıyor ip

Önceden bsdconfig üzerinden ayarlayınca o ip sabit oluyor değişmiyordu şimdi neden böyle anlamadım. Herhangi bir yerde kullanılmıyor ip
Ben bir dönem Microsoft Loopback bağdaştırıcısı üzerinden kullandım ve bir üstteki söylediğim işlemi uygulamak gerekiyordu. Eğer IP sabitlenecekse kullanılan bağdaştırıcı üzerinde de o IP sabitlenmiş olması gerek. Aksi takdirde makineye yazılan IP adresi, köprü aracılığı ile bağlı olan bağdaştırıcıdaki IP ile uyuşmayacaktır doğal olarak. DHCP etkinleştiğinde rc.conf sıfırlanması normal, bende de oluyordu.

Yani benim bahsettiğim işlemler özetle;
DHCP = Disable
Makine IP(örnek): 192.168.1.10
Loopback Bağdaştırıcısının IPv4 ayarı: 192.168.1.10 - 255.255.255.0
Ve son olarak Virtual Box dan Köprü Bağdaştırıcı -> Microsoft Loopback Bağdaştırıcısı.

Tabi bu işlemlerle kullandığımda internet bağlantısı olmuyordu çünkü Loopback Bağdaştırıcıda internet yoktu. Aynı işlemi internet bağlantısı olan bir bağdaştırıcı üzerinde denersen sorun olmayacaktır.

Wifi bağlı olan cihazlardan birisi o ip adresini kullanmaya başlamış bu yüzden böyle bir sorunla karşılaştım. Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler

Çözüm
Durum
İçerik kilitlendiği için mesaj gönderimine kapatıldı.