Yardım FreeBSD Build Hız Sorunu

• Konuyu açan Konuyu açan Kaiser
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 7
  • Gösterim Gösterim 779
Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

Kaiser

Admin
Admin
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba, freebsd 11.4 kullanıyorum fakat build hızı son zamanlarda fark edilir şekilde yavaşlamaya başladı. Olması gerekenden fazla sürdüğünü düşünüyorum.
Build esnasında top sonuçlarına baktım ve durum böyle.. (70-98 arası oynuyor)

Makinede bir çok paket yüklü aslında, vhd boyutu yaklaşık 9 gb bu yüzden bir yandan da sebebini buna bağlıyorum açıkçası. Makineyi değiştirmeyi düşünüyorum ama yinede fikir almak için sizlere danışmak istedim.
Adsız.jpg

çok paket yüklüyse build hızını düşürebilir alakan olmayan paketleri bence kaldırmalısın ki makine nefes alsın. bsd değiştirme konusunda ise 13.0 a geçmeni tavsiye ederim ben kullanmıştım gayet yararlı faydalı bir makine olur kendileri.

çok paket yüklüyse build hızını düşürebilir alakan olmayan paketleri bence kaldırmalısın ki makine nefes alsın. bsd değiştirme konusunda ise 13.0 a geçmeni tavsiye ederim ben kullanmıştım gayet yararlı faydalı bir makine olur kendileri.
O zaman paket kaldirmayla hiç uğraşmayayım direkt temiz makine kurayım ben. 11.4 için 13e göre daha hızlı deniliyordu ama emin olamadım.. denemedim hiç.

FreeBSD 13.0 kurdum ancak pkg komutu hiç bir şekilde çalışmıyor ve bu hatayı veriyor. Neden olabilir? Bir yerden bir ayarlama yapmak gerekiyor gibi ama çözemedim.

Makinenin internet bağlantısı var.

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
root@sunucu:/usr/local/etc # pkg install zstd
Updating FreeBSD repository catalogue...
pkg: repository meta has wrong version or wrong format
pkg: Repository FreeBSD load error: meta cannot be loaded No such file or directory
Fetching meta.conf: 100%    278 B   0.3kB/s    00:01
pkg: cannot parse repository meta: error while parsing <unknown>: line: 1, column: 0 - 'key must begin with a letter', character: '<'
repository FreeBSD has no meta file, using default settings
Fetching packagesite.txz: 100%    278 B   0.3kB/s    00:01
pkg: No signature found
Unable to update repository FreeBSD
Error updating repositories!
root@sunucu:/usr/local/etc #

FreeBSD 13 Kurulumu Videolu Anlatım bu rehbere bakarak kurulumu yeniden yapabilir misiniz
Garibanın yüzü gülür mü :(

Sebebi belli oldu. İnternetin faturası ödenmediği için kısıtlama uygulanmış. FreeBSD Repo adresine tarayıcıdan girmeye çalıştığımda Turk Telekom geliyor :D
Telefonun internetini bağlayıp ihtiyacım olan paketleri yükledim. Teşekkürler.

Build hızında pek bir fark göremedim, sanırım pc ile alakalı bir durum..

Daha önce başıma gelmişti. VPN ile aşılıyor o sorun ancak internet aşırı yavaş oluyor