C++ / Birlikte Yazılım Öğrenelim Serisi - Hello World !!

YunusEmreOfficial

cout << "Lyrion" << endl ;
Premium Üye
Usta Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba arkadaşlar,
Dün 3 adet konu açmıştım. Artık tanıtımlarımız ve kurulumlarımız bitti. Şimdi gelelim kodlamaya, bir kereye mahsus nasıl açılacağını ben göstericem bu konuda diğer konularda bu yer almayacak. Eclipsede cpp projesi oluşturmayı, derlemeyi ve çalıştırmayı.

Açılan Tanıtım ve Kurulum Konuları :​

1. Ana Konu : 🔥 Birlikte Yazılım Öğrenelim Serisi - Tanıtım
  2. C ++ Bölümü : C++ / Birlikte Yazılım Öğrenelim Serisi - Tanıtım
  3. C++ Kurulumlar : C++ / Birlikte Yazılım Öğrenelim Serisi - Kurulumlar
Bu sıralamaya uyduğunuzu varsayarak devam ediyorum.

Şimdi 1 tane cpp dosyası oluşturup ilk çıktımızı almaya :

1. Sol kısımda bulunan Project Explorer kısmına mousenizin sağ kısmına tıklayın. Çıkan seçeneklerden new seçeneğini seçin.
  2. new seçeneğine geldiğinizde, yeni çıkacak seçeneklerden C++ Project seçin.
  3. 1726593399489.webp
  4. Daha sonra çıkan pencerede Project name kısmına, klasör ve proje ismini girin. Arada boşluk bırakmasanız iyi olur. Birde Türkçe karekterler kullanmamaya özen gösterin. Program algılıyo sorun olmuyo ama başka projelerinizde sorun olabilir. Şimdiden böyle alışın :)
  5. Project type: Kısmından Executable kısmında Empty Project yani boş proje seçebilirsiniz. Yada hazır şemalı Hello World C++ Project seçebilirsiniz. Bir fark yok sadece hazır yazılmış kodlar geliyor.
  6. Toolchain kısmında ise MinGW GCC seçili olduğunu gördükten sonra Finishe tıklayın.
  7. Sol kısma artık oluşturduğumuz kod dosyası geldi.
1726593670047.webp

Şimdi 2. Adım proje derleme çalıştırma işlemi :

C++ dosyanızın çalışması için öncelikle derlemeniz gerekmekte, aşağıdaki fotoğrafta yer alan butona tıkladığınızda derleme işlemine başladığını göreceksiniz. Dosyanızda bulunan kod satırına ve işlem yüküne göre derleme süreci uzun yada kısa olabilir.
1726593736679.webp

Daha sonra yani derlendikten sonra, aşağıdaki resimde görünen yeşil butona tıklayarak projemizi çalıştırabiliriz artık.

1726594047201.webp

Not : Olası hata bildirimleri, iletişim veya gelişmelerden erken haber almak için discord kanalıma gelebilirsiniz.
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Önemli not: Bu konu ve açacağım diğer konular tamamen kendime ait konular herhangi bir yerden alıntı değildir.
Mmotutkunlarına özel içeriktir.
Lütfen alacaksanız bile kaynak gösteriniz.
Sevgilerle.

Dosya Eklentileri

• 1726593901902.webp
    1726593901902.webp
    18 KB · Gösterim: 7
Son düzenleme:
Şimdi gelelim çıktımıza ve oluşan dosyalara,

Oluşturduğunuz projede yani solda İnclude ve src adında 2 klasörümüz var. Bunlar her projelerde bulunmak zorunda. Src kısmında bizim kaynak kodlarımız ve sınıflarımız bulunacak. Bunları siz oluşturacaksınız. Oluşturulan dosyalar .cpp uzantılı olmak zorunda çünkü bilgisayar onun bir c++ projesi olduğunu bilmeli. Projenin çalışması için öncelikle derlenmesi gerektiğini söylemiştim. Bunun sebebi yazdığımız yazıları bilgisayar ne yazıkki okuyamaz. Onu bilgisayar diline çevirmemiz gerekli bunun içinse derleme işlemini yapıyoruz.
Oluşan derlenen dosyalar Debug/src/ dosya_ismi.o adında oluşur ve bilgisayar aslında projeyi çalıştırdığınızda burayı okur ve işleme alır.

C++ da kodlamaya başlarken, genellikle include kullanılır. include içermek anlamındadır. cout gibi cin gibi komutları kullanabilmek içinde daha önceden hazırlanmış kütüphanelerden iostreamı projeye dahil etmemiz gerekiyor.

#include <iostream> -- Kullanımı bu şekilde
Şimdi projemize iostream kütüphanemizi dahil etmiş olduk. İostream içerisindeki fonksiyonları ve metodları kullanabilir hale getirdik.

Daha sonra fonksiyonları kullanmamız içinse std using namespace mizide projeye dahil etmemiz gerekiyor.

şeklinde dahil ettik.

Bu 2 tanımlamamız genel olarak tüm c++ projelerimizde olacak. O yüzden bunu unutmayın.!!

Şimdi Çalıştırılabilir c++ projelerinde olması gereken 1 fonksiyondan bahsedelim.
Main fonksiyonu, bu main fonksiyonu tüm çalıştırılabilir c++ projelerinde olması şarttır. Çünkü proje başladığında ilk olarak bu main fonksiyonu içerisinden başlar.

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
int main(){

Main fonksiyonu kullanım şekli

}

Main fonksiyonu bu şekilde kullanılır.

Bir diğer öğrenmemiz gereken şey ise cout ve cin,
cout adı üstünde C ve outdan oluşuyor out çıkmak dışarı yada çıktı olarak söyeleyebiliriz. Cin ise C ve inden oluşan bir yapı in de içeri girdi gibi söyleyebiliriz.

Cout ve Cin kullanımı :
cout << "metin" ;
cout << değişken ;
şeklinde kullanılır.

Cin ise,
cin >> değişken;
şeklinde kullanılır.

Burada söylemiş olduğum değişkenlere yarın giriş yapacağız.
Şimdi gelelim bu öğrendiklerimizle Hello world yazdırmaya.

Kod:
Genişlet Daralt Kopyala
#include <iostream>   // Olmazsa olmaz kütüphanemiz

using namespace std;  // Cout kullandığım için bu stdden çektiriyoruz.

int main(){

cout << "Hello World" ; // Çıktı olarak Hello World yazdırır.

return 0;  // Buda fonksiyonun çalışmasını sonlandırır.

}

1726596969574.webp

Not: Yazılı olarak benim açımdan zor olabiliyor. Ama aklımda çok fazla kalıyor. Gereksiz uzatmalar yapmış olabilirim. Onları mazur görün. Konuları bizzat kendim hazırlıyorum. Herhangi bir yerden almadan, önce konuları çalışıp sonra gelip burda yazıya döküyorum, benide anlayın lütfen. :D

Son düzenleme: