[C++] AStyle ile MT2 Kaynak Kodlarınızı Düzenleyin

MT2Dev

Cplusplus
Premium Üye
Geliştirici
Yardımsever Üye
Usta Üye
Ticaret Puanı
0
Merhaba MMOTutkunları,

Bugün çoğunuzun işini kolaylaştıracağını düşündüğüm bir programı paylaşmak için buradayım.

Artistic Style 3.1 for MT2 (C++)

Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.

Ekstra İndirme Linkleri; (GitHub tavsiyemdir)

-
-

NE İÇİN KULLANILIR ?

AStyle, kodlarınızı düzenlemenize ve kodlama stilinizi dosyalarla birer birer uğraşmadan topluca değiştirmenize olanak sağlar. Özensiz ve güvenlikten uzak yazılmış kaynak kodlarınızı (Koreli devlere selam olsun..) düzenlemek için şahane bir programdır.

Benim tarafımdan düzenlenen bu versiyonu MT2 kaynak kodlarını düzenlemek için özel olarak hazırlanmıştır, kodları veya dosya formatını bozmaz. .bat dosyaları içerisinde yorum satırı olarak, kullanılan tüm flagların ne işe yaradığını açıkladım, detayları oradan okuyabilirsiniz.

NASIL KULLANILIR ?

Paylaştığım dosyada, ilgili klasörün içinde iki dosyayı "AStyle.bat ve AStyle.exe" src içindeki aynı klasöre atıp AStyle.bat dosyasına çift tıklayın, işlem tamam. Açılan cmd ekranında yapılan değişiklik ve gerekli bilgileri göreceksiniz.

İyi eğlenceler.

Tüm düzenlemeler ve açıklama benim tarafımdan yapılmıştır, kullanılan program AStyle 3.1 sürümüdür. Saygılar, MT2Dev.

Paylaşım için teşekkür ederim.

Paylaşım için sağol Eline sağlık

Algoritmadaki hataları da bulmuyordur herhalde.
Paylaşım için teşekkürler.

Algoritmadaki hataları da bulmuyordur herhalde.
Paylaşım için teşekkürler.

Hataları bulmuyor fakat onun için de bir yöntem var, sıkıntı yaşadığınız kod bloğunu komple alıp ChatGPT'ye sorun, eğer bir yanlış varsa size söyleyecektir. :LOL: Rica ederim.

Paylaşım için teşekkürler!!!

Hocam Program mantığını biraz daha açabilir missiniz rica etsem?

Paylaşım için teşekkürler!!!

Hocam Program mantığını biraz daha açabilir missiniz rica etsem?
Rica ederim, kısaca src dosyalarını düzenleyip kodlamaları tutarlı ve okunaklı hale getiriyor, çoğunlukla estetik amaçlı denebilir, denemenizi tavsiye ederim.

1717938245524.png

az önce tıklayayım dedim. neyi nasıl değiştirdiğiyle ilgili ufak bir örnek. şu konuda bir zararı olacağını düşünüyorum.

mesela sistem eklerken kodları aratmamız gerekirken şu şekilde aratıyoruz.

C++:
Genişlet Daralt Kopyala
void CPhysicsObject::Accumulate (D3DXVECTOR3* pv3Position)//düzenlenmiş hali

void CPhysicsObject::Accumulate(D3DXVECTOR3* pv3Position)//aratmamız gereken hali

bunu uyguladıktan sonra tam olarak arattığınız şeyi bulamayabilirsiniz. tabii ki parantez öncesini aratıp yine aynı kodu bulabilirsiniz. fakat yeni başlayıp sistemi zor ekleyen arkadaşlar için yararsız olabileceği kanaatindeyim. paylaşım için teşekkürler <3

ekstra bir dip not geçeyim onu da konuda göremedim: eğer projeye sonradan dahil ettiğiniz kodlar varsa onları da Astyle.bat dosyasında belirterek onların da düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.​

17318 eklentisini görüntüle

az önce tıklayayım dedim. neyi nasıl değiştirdiğiyle ilgili ufak bir örnek. şu konuda bir zararı olacağını düşünüyorum.

C++:
Genişlet Daralt Kopyala

void CPhysicsObject::Accumulate(D3DXVECTOR3* pv3Position)//aratmamız gereken hali

bunu uyguladıktan sonra tam olarak arattığınız şeyi bulamayabilirsiniz. tabii ki parantez öncesini aratıp yine aynı kodu bulabilirsiniz. fakat yeni başlayıp sistemi zor ekleyen arkadaşlar için yararsız olabileceği kanaatindeyim. paylaşım için teşekkürler <3

ekstra bir dip not geçeyim onu da konuda göremedim: eğer projeye sonradan dahil ettiğiniz kodlar varsa onları da Astyle.bat dosyasında belirterek onların da düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.​
Kullanımı çok basit anladığım kadarıyla ama tam olarak anlayamadım hasan adminim nasıl yapıcaz acaba

Kullanımı çok basit anladığım kadarıyla ama tam olarak anlayamadım hasan adminim nasıl yapıcaz acaba
belirtilen klasörlere dosyaları atın ve astyle.bat uzantısını çalıştırın o yapıyor zaten sonra bittiğine dair mesaj veriyor.

17318 eklentisini görüntüle

C++:
Genişlet Daralt Kopyala

Teşekkür ediyorum yorum için, aslında .bat dosyasını notepad++ tarzı bir düzenleyici ile açıp inceleyebilir tüm kullanmak isteyenler, orada bütün ayarların ne işe yaradığını yazdım not olarak mesela Hasan'ın örnekte verdiği gibi parantez sonrası boşluk istemezseniz .bat dosyasını editleyip öyle kullanabilirsiniz, bir bilgi daha vereyim bir klasörde bulunan tüm dosyaları düzenlemek istiyorum isimlerle uğraşmayım derseniz cpplerin yazdığı bölümü komple silip *.cpp veya *.h eklerseniz bu uzantıdaki tüm dosyalara işlem yapacaktır.
Dosyayı indirdirkten sonra yazan klasör hangisi ise onun içindeki iki dosyayı srcdeki aynı klasöre atıp .bat dosyasına tıklayacaksınız bu kadar basit.

Ben bunu neden daha önce yapmamışım diye kendi kendime hayıflandım şimdi. Elle kod okunurluğunu iyileştirmek için harcadığım onlarca saate acıdım. Müthiş bir şeymiş. Sağ ol var ol.

1717966597514.png

Ben bunu neden daha önce yapmamışım diye kendi kendime hayıflandım şimdi. Elle kod okunurluğunu iyileştirmek için harcadığım onlarca saate acıdım. Müthiş bir şeymiş. Sağ ol var ol.

17322 eklentisini görüntüle
İşine yaramasına sevindim, bunu uzun seneler önce Ira'nın Ira Work işini incelerken klasörlerde kalan bir dosya olarak görmüştüm bu neymiş diye araştırırken fark etmiştim, bunun varlığını bilmeden önce tüm srcyi elle Allman stiline uygun olacak şekilde düzenlemiştim, neredeyse 1 hafta uğraşmıştım, beterin beteri var öyle düşünün. :ROFLMAO:

codemaid de kullanabilirsiniz
Kullanım basitliği ve hız açısından Astyle daha basit ve hızlı codemaid tüm dosyaları (clean up yani tüm dosyalarda refactoring yeniden düzenleme işlemi) süreci uzun sürüyor veya resharper da kullanılabilir siniz oda refactoring de baya yavaş kalıyor ilk açılışta yükleme işlemi de cabası o yüzden astyle çoğu kişinin ihtiyacını görecektir. Tekli işlemlerde ise codemaid Ctrl s ile saniyeler içinde düzenliyor diyeceksiniz orada haklısınız
İlk etapta 1 seferlik astyle ardından codemaid kullanımı daha mantıklı benim kullanım şeklim şuanda bu şekilde ilerliyor.