Yardım Bilgisayarımı Nasıl Server Haline Getirebilirim

• Konuyu açan Konuyu açan denizkabil
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 13
  • Gösterim Gösterim 1K
Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

denizkabil

Çaylak Üye
Üye
Ticaret Puanı
0
Öncelikle herkese merhabalar bu sıralar kendi metin2 files'ımı oluşturmaya, mantığını anlamaya merak saldım. Forumunuz ve google sayesinde epey şeyde öğrendim. Bu işi biraz daha kapsamlı öğrenmek istiyorum açıkçası bu yüzden evde bulunan farklı bir bilgisayarı host haline getirmek istiyorum. Neden diye soracak olursanız genel anlamda sistemin nasıl çalıştığını anlamak ve birkaç arkadaşımla beraber server içersinde denemeler yapmak istiyorum. Yani hobi amaçlı denilebilir. :))

Aklıma takılan öncelikli soruları sıralamak gerekirse

1- Bilgisayarımı server kurabilmem için widows server 2016 kullanabilir miyim yoksa linux tabanlı olmak zorunda mı? Ve bunu nasıl yapacağım hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. Bunu nasıl yapacağımı araştırdığımda ise herkes bununla uğraşan insanları vazgeçirme eğilim olmuşlar. Örneğin bilgisayarın yetersiz kalır, internetin yetersiz kalır diyip kestirip atmışlar. Kimse şöyle yapabilirsin bunları kullanman lazım dememiş.

2- Bilgisayarımı server bilgisayara çevirdiğimi varsayarsak local bağlantı harici servera başka arkadaşlarımın bağlabilmesi için statik ip almak zorunda mıyım? (Bir kaç yerde değilsin gibi yazılar okudum ama sorun yaşayabilirsin demişler fakat ne tarz sorunlar onu anlayamadım. Ip adresinin kendiliğin değişmesi gibi bir sorunsa problem değil zaten ben ve arkadaşlarım bulunacağı için server da bu değişiklik problem olmaz)

3- Bir üyelik paneli oluşturmak istiyorum bunu bir domain satın almadan yapmam mümkün müdür? Yani server bilgisayarıma sitemi kuracağım herkesin kullanabilmesi için dns ve domain yönlendirmelerini kendim yapmam mümkün olur mu?

Şuan için aklıma takılanlar bunlar eğer bunları başarabilirsem bir düzine daha sorum olacağını tahmin ediyorum

Whistle Eray hocam udemy üzerinden derslerini keyifle izliyorum

İyi Forumlar

Son düzenleme:
Merhaba sevgili Deniz,

Öncelikle forumda yeni olduğunu görüyorum ve ilk aramıza hoşgeldin demek istiyorum. Ben ve bazı arkadaşlar da senin gibi bu yolda ilerliyoruz ve belirtmek isterim ki bilgisayarında hiçbir değişiklik yapmana gerek yok.

Eğer dediğin gibi sayın @Whistle ’nin eğitim serisini izliyorsan bana hak vereceksin. Yapman gereken tek şey eğitim serisinde ki belirtilen ekipmanlara (uygulamalar-dosyalar) ihtiyacın var.

Zaten bunlar ücretsiz ve her birine kolayca ulaşabilmen için linkler belirtilmiştir.
Videolarda gerekli herşey hakkında bilgilendirme yapılıyor zaten. İstersen arkadaşlarında birlikte çalış istersen yalnız. :)

Üyelik paneline gelirsek, bir çok yerde bu mevcut ama eğer kendiniz bir çalışma yapmak istiyorsanız benim de bu konuda bilgim zayıf ama size yardımcı olmak isterim tabiki.

Biraz araştırma sonucu güzel şeyler bulabileceğinize eminim.

Tekrardan hoşgeldin. :)

Merhaba sevgili Deniz,

Öncelikle forumda yeni olduğunu görüyorum ve ilk aramıza hoşgeldin demek istiyorum. Ben ve bazı arkadaşlar da senin gibi bu yolda ilerliyoruz ve belirtmek isterim ki bilgisayarında hiçbir değişiklik yapmana gerek yok.

Eğer dediğin gibi sayın @Whistle ’nin eğitim serisini izliyorsan bana hak vereceksin. Yapman gereken tek şey eğitim serisinde ki belirtilen ekipmanlara (uygulamalar-dosyalar) ihtiyacın var.

Zaten bunlar ücretsiz ve her birine kolayca ulaşabilmen için linkler belirtilmiştir.
Videolarda gerekli herşey hakkında bilgilendirme yapılıyor zaten. İstersen arkadaşlarında birlikte çalış istersen yalnız. :)

Üyelik paneline gelirsek, bir çok yerde bu mevcut ama eğer kendiniz bir çalışma yapmak istiyorsanız benim de bu konuda bilgim zayıf ama size yardımcı olmak isterim tabiki.

Biraz araştırma sonucu güzel şeyler bulabileceğinize eminim.

Tekrardan hoşgeldin. :)
Cevabın için teşekkür ederim hoşbuldum. Evet bilgisayarımda bir değişiklik yapmama ihtiyaç olmadan virtual pc üzerinden bir server kurabileceğimi biliyorum seneler öncesinde zaten hamachi üzerinden hazır fileslarla üzerinden açtığımız maks. 8 kişilik serverlar çok zaman geçirdik. Benim öğrenmek istediğim aslında bir host kiralamadan işleyiş sistemini öğrenmek ve kiraladığımızda karşımıza çıkabilecek sorunlarla önceden kaşılaşmak. Evde hali hazırda i7 6700 işlemci 16gb ram bulunan bir bilgisayarım mevcut ve boşta duruyor. Bunun üzerinden sanki bir host kiralamışım gibi bir sistem kurmak istiyorum.

Eğitim videolarını izlediğinize emin misiniz?

Udemy - Kısım 6 / Bölüm 90 dan başlayın yada
Linkleri görebilmek için giriş yap veya kayıt ol.
nden bailayabilirsiniz.
Hocam cevapların için teşekkür ederim. Kendimi açıkca ifade edemedimiği fark ettim konuyu ona göre değiştirdim. Şuan için 40. Bölümdeyim fakat benim öğrenmek istediğim şeylerle alakalı bir başlık göremedim.

Hocam cevapların için teşekkür ederim. Kendimi açıkca ifade edemedimiği fark ettim konuyu ona göre değiştirdim. Şuan için 40. Bölümdeyim fakat benim öğrenmek istediğim şeylerle alakalı bir başlık göremedim.
Rica ederim ama belirttiğim gibi izlerseniz kendi serverinize sahip olabilirsiniz ve ücretsiz domainler var diye biliyorum :)

Öncelikle herkese merhabalar bu sıralar kendi metin2 files'ımı oluşturmaya, mantığını anlamaya merak saldım. Forumunuz ve google sayesinde epey şeyde öğrendim. Bu işi biraz daha kapsamlı öğrenmek istiyorum açıkçası bu yüzden evde bulunan farklı bir bilgisayarı host haline getirmek istiyorum. Neden diye soracak olursanız genel anlamda sistemin nasıl çalıştığını anlamak ve birkaç arkadaşımla beraber server içersinde denemeler yapmak istiyorum. Yani hobi amaçlı denilebilir. :))

Aklıma takılan öncelikli soruları sıralamak gerekirse

1- Bilgisayarımı server kurabilmem için widows server 2016 kullanabilir miyim yoksa linux tabanlı olmak zorunda mı? Ve bunu nasıl yapacağım hakkında pek bir bilgiye sahip değilim. Bunu nasıl yapacağımı araştırdığımda ise herkes bununla uğraşan insanları vazgeçirme eğilim olmuşlar. Örneğin bilgisayarın yetersiz kalır, internetin yetersiz kalır diyip kestirip atmışlar. Kimse şöyle yapabilirsin bunları kullanman lazım dememiş.

2- Bilgisayarımı server bilgisayara çevirdiğimi varsayarsak local bağlantı harici servera başka arkadaşlarımın bağlabilmesi için statik ip almak zorunda mıyım? (Bir kaç yerde değilsin gibi yazılar okudum ama sorun yaşayabilirsin demişler fakat ne tarz sorunlar onu anlayamadım. Ip adresinin kendiliğin değişmesi gibi bir sorunsa problem değil zaten ben ve arkadaşlarım bulunacağı için server da bu değişiklik problem olmaz)

3- Bir üyelik paneli oluşturmak istiyorum bunu bir domain satın almadan yapmam mümkün müdür? Yani server bilgisayarıma sitemi kuracağım herkesin kullanabilmesi için dns ve domain yönlendirmelerini kendim yapmam mümkün olur mu?

Şuan için aklıma takılanlar bunlar eğer bunları başarabilirsem bir düzine daha sorum olacağını tahmin ediyorum

Whistle Eray hocam udemy üzerinden derslerini keyifle izliyorum

İyi Forumlar
1- Freebsd sürümü ile kurulum yapılıyor sunucu kiraladığımızda da aynı işlemi uygulayıp bize teslim ediyorlar o yüzden windows işletim sistemi olmaz diye tahmin ediyorum

2-Eğer düzgün bir sunucu açmak istiyorsan statik ip şart.

3-Domain almak zorundasın .com .net .org gibi alan adlarının makinan olması ile bir alakası yok.Ama hosting için nasıl bir yol izlersin bilmiyorum.

Not: İnternetin yavaş kalma ihtimali çok yüksek upload ve download hızının yüksek olması lazım sunucu barındıran şrketler için ayrı internet paketleri var ve aylık 90 bin tl'ye kadar çıkabiliyor fiyatları belki daha fazlasıda vardır benim gördüğüm en son fiyat 90 bin liraydı.

Rica ederim ama belirttiğim gibi izlerseniz kendi serverinize sahip olabilirsiniz ve ücretsiz domainler var diye biliyorum :)
Evet ücretsiz domainler var fakat sorunlardan sonunda .bilmemnebilisim.com gibi reklam içermesi ve bir diğer sorun bir çok ücretsiz domain içersine modül eklemek mümkün olmuyor. Anlaşılan şuan için site işini local ağ üzerinden erişim sağlayabileceğim çünkü birçok yerde bir domain anlamanın çok çok daha basit olacağını söylüyorlar. Biraz araştırdım ve başlangıç için kafa bulandırıcı geldi banada açıkcası:D
1- Freebsd sürümü ile kurulum yapılıyor sunucu kiraladığımızda da aynı işlemi uygulayıp bize teslim ediyorlar o yüzden windows işletim sistemi olmaz diye tahmin ediyorum

2-Eğer düzgün bir sunucu açmak istiyorsan statik ip şart.

3-Domain almak zorundasın .com .net .org gibi alan adlarının makinan olması ile bir alakası yok.Ama hosting için nasıl bir yol izlersin bilmiyorum.

Not: İnternetin yavaş kalma ihtimali çok yüksek upload ve download hızının yüksek olması lazım sunucu barındıran şrketler için ayrı internet paketleri var ve aylık 90 bin tl'ye kadar çıkabiliyor fiyatları belki daha fazlasıda vardır benim gördüğüm en son fiyat 90 bin liraydı.
Benim demek istediğim bilgisayarın işletim sistemi içersine kuracağım sanal makinem (virtual pc) freeBSD olacak zaten. Birkaç forumda server bilgisayarı için linuxun şart olmadığını okudum windosw server 2016 kurup içersine virtual pc kurarak freeBSD kurulumu yapılabileceği söyleniyor. Statik ıp ise şuan için gereksiz geliyor ama tek sorun ıp nin sabit kalmaması mı ondan emin olamıyorum ne gibi sorunlardan bahsediyorsun açman mümkün mü acaba. Bakalım şuan için şehir dışındayım önümüzdeki hafta döneceğim İstanbul'a ve bilgisayara kuracağım server 2016 yı deneyimlerimide sizinle paylaşırım belki ilgisini çeken birileri olur. :)

Ücretsiz olanları açıkcası bende tavsiye etmiyorum. Ne diyelim tercih sizin. Umarım başarılarınızı görürüz hep beraber. :)

Öncelikle bende henüz yeni bir üye olarak size hoşgeldiniz demek istiyorum. Bu yazdığınız aklınızdaki soruların çoğu yaklaşık bir ay önce bende de vardı. Local de server kurmak zor değil. Eğer kuracaksanız da statik ip şart. Neden şart onu da yazayım, modeminiz kapanır açılırsa yani reset atarsınız elektrikler kesilir veyahut internetiniz kesilir tekrar gelirse, sunucu ipleri dahil olmak üzere clientteki ipleri komple değişmeniz gerekiyor her defasında. O yüzden statik ip olmadan pek mümkün değil. Sanırım aylık ücretleri faturanıza ek olarak 10-15 lira gibi bir ücrete sahip. Sonrasında kurduğunuz serveri başka bilgisayarlarla paylaşabilmek için port açmanız gerekiyor. bu kısımda günlerimi harcadım fakat başarıya ulaşamadım. Şunu tavsiye olarak yazmak isterim. Beginner olarak gireceğiniz server kurma projesinde en dip ücretler gayet uygun. Sitelerden almanız sizin için daha iyi olacaktır. Buna ek olarak ücretsiz web hosting hizmeti de dahil oluyor bu beginner paketlerine. Kendiniz .com alıp bunu sunucunuza dahil edersiniz ve projelere devam edersiniz. Ben de server kurdum şuan 5-6 online oyuncu mevcut, bazen 10 oluyor. Evde hosting ne kadar cazip gelse de yaptığım araştırmalar sonucu bunun en kötü seçenek olduğuna karar verdim. Umarım sizler de kendinize en iyi şekilde fayda sağlayacak kararlar verirsiniz.

Şuan musahit değilim ancak yorumumu buraya park ediyorum. Vakit bulduğumda bu yorumu düzenleyip her soruya uzunca yanıt vereceğim..

0Öncelikle bende henüz yeni bir üye olarak size hoşgeldiniz demek istiyorum. Bu yazdığınız aklınızdaki soruların çoğu yaklaşık bir ay önce bende de vardı. Local de server kurmak zor değil. Eğer kuracaksanız da statik ip şart. Neden şart onu da yazayım, modeminiz kapanır açılırsa yani reset atarsınız elektrikler kesilir veyahut internetiniz kesilir tekrar gelirse, sunucu ipleri dahil olmak üzere clientteki ipleri komple değişmeniz gerekiyor her defasında. O yüzden statik ip olmadan pek mümkün değil. Sanırım aylık ücretleri faturanıza ek olarak 10-15 lira gibi bir ücrete sahip. Sonrasında kurduğunuz serveri başka bilgisayarlarla paylaşabilmek için port açmanız gerekiyor. bu kısımda günlerimi harcadım fakat başarıya ulaşamadım. Şunu tavsiye olarak yazmak isterim. Beginner olarak gireceğiniz server kurma projesinde en dip ücretler gayet uygun. Sitelerden almanız sizin için daha iyi olacaktır. Buna ek olarak ücretsiz web hosting hizmeti de dahil oluyor bu beginner paketlerine. Kendiniz .com alıp bunu sunucunuza dahil edersiniz ve projelere devam edersiniz. Ben de server kurdum şuan 5-6 online oyuncu mevcut, bazen 10 oluyor. Evde hosting ne kadar cazip gelse de yaptığım araştırmalar sonucu bunun en kötü seçenek olduğuna karar verdim. Umarım sizler de kendinize en iyi şekilde fayda sağlayacak kararlar verirsiniz.
Cevabın için teşekkür ederim hoşbuldum. Statik ip veya ucuz bir hosting almak istemeyişimin sebebi hem kendim öğrenmek istiyorum bu işlerin nasıl işlediğini hemde sadece yakın çevremdeki insanların serverime giriş yapacağından dolayı. Yani 'hadi beyler serverı açıyorum gelin' dediğimde onlara server.info dosyalarını atıp ve kendimde filezilla üzerinden entegre etmemin kolay oluşu. Uzun lafın kısası amacım server açmak değilde nasıl işlediğini anlamak diyebilirim heralde. :)
Şuan musahit değilim ancak yorumumu buraya park ediyorum. Vakit bulduğumda bu yorumu düzenleyip her soruya uzunca yanıt vereceğim..

Merakla bekliyorum dostum :)

Cevabın için teşekkür ederim hoşbuldum. Statik ip veya ucuz bir hosting almak istemeyişimin sebebi hem kendim öğrenmek istiyorum bu işlerin nasıl işlediğini hemde sadece yakın çevremdeki insanların serverime giriş yapacağından dolayı. Yani 'hadi beyler serverı açıyorum gelin' dediğimde onlara server.info dosyalarını atıp ve kendimde filezilla üzerinden entegre etmemin kolay oluşu. Uzun lafın kısası amacım server açmak değilde nasıl işlediğini anlamak diyebilirim heralde. :)

Merakla bekliyorum dostum :)
Sunucu kiraladığınızda da bu işlemlerle sizler ilgileniyorsunuz zaten. Bu kurulum işleri gerçekten bir bardak suyu avuçlarınıza doldurup sıkıştırmaya çalışmaya benziyor. Her hallettiğiniz sorunun ardından bir sorun daha ortaya çıkıyor. 4 haftayı geçti bu kurulum işine gireli ve hala buglarla ve sorunlarla uğraşıyıyorum, yap yap bitmiyor maalesef. Nereden başladığınız değil de nasıl devam ettiğiniz önemli diye düşünüyorum.

Sitemize hoş geldiniz. Umarım sadece soru sormak için değil de buranın bir parçası olursunuz. Udemy kursunu aldığınız için teşekkürler. Youtube'a nazaran daha düzenli bir yapısı olduğu için hem eğitmen hem de öğrenciler için iyi oluyor. Eski bölümleri güncellemek istediğimde direk dersi güncelleyebiliyorum. Ne yazık ki Youtube'da oynatma listelerinde bunu yapamıyoruz.
Sizin için ufak bir tavsiye veriyim. İlk önce 6. bölümden başlayıp kendi filesinizi oluşturun daha sonra diğer bölümleri izleyin derim. Daha verimli olacağını düşünüyorum.

Gelelim aklınıza takılan sorulara;
1. Oyun c, c++ ile yazıldığı için ufak tefek düzenlemeler yaparak birçok platformda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Client için bunu yapmak çook zor olabilir ancak server kısmında daha basit. Eğer FreeBSD veya Linux sistemler yerine metin2 server windows'a kurmak isterseniz. Windows için files hazırlamanız gerekiyor. Yani game ve db'yi visual studio ile derleyip .exe halinde çıktı almanız gerekiyor. Daha sonra windows'a mysql server kurmanız gerekiyor.
Videolarda fark ettiyseniz .sh uzantılı dosyalar ile oyunu açabiliyoruz, kapatabiliyoruz. Windows'ta bunu .bat uzantılı dosyalar ile yapabilirsiniz. Bende en son Arch Linux üzerinde uğraşıyordum. :D
İnsanlar neden windows yerine bsd filan seçiyor. Onu da açıklayayım. Windows başlı başlına çok kaynak tüketen bir sistem. Birde server içinde donanım gerekecek. BSD; Windows'a nazaran daha uygun ve ekonomik diyebilirim.

2. Ülkemizde statik ip satılıyor ancak ona verilecek parayla herhangi bir şirketten düşük özellikli server alabilirsiniz.

3. Eğer bir domain alırsanız ve bunu internete açmak isterseniz hangi işletim sistemi kurduğunuz fark etmiyor. Apache serveri kurmanız yeterli. Bunu windowsta, linuxta, freebsd'de yapabilirsiniz. Uğraşmak istemezseniz şirketlerden web için hosting alabilirsiniz. Metin2 alanında web panellerin backend tarafı genelde php dili ile yazılıyor. Yeteri düzeyde web geliştirme bilginiz varsa üye kayıt formu oluşturabilirsiniz.