Yardım Belirli/Belirsiz Aralıklar halinde Account veritabanı içeriğinin tamamen silinmesi.

• Konuyu açan Konuyu açan IFS
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 10
  • Gösterim Gösterim 858
Konu sahibi bu konuda soru soruyor. Sorusu ile ilgili bilgisi olanların yanıtlamasını bekliyor.

IFS

Yasaklanmış Üye
Cezalı
Ticaret Puanı
0
Merhabalar,

Ciddi ve anormal bir sorun hakkında yardımınızı rica edeceğim, MySQL sunucumda oyunuma ait olan "Account" veritabanı belirli/belirsiz aralıklar ile kendisini sıfırlıyor.

Biraz daha detaylı açıklayacağım;

- Account veri tabanı içerisinde bulunan tüm tabloları tamamen siliyor. Ancak diğer veri tabanlarında bulunan tablolarda böyle bir sorun mevcut değil.
1621981821503.png

Bunu belirli aralıklar halinde bazende uzun süreler sonra yapıyor, bunu nasıl tespit edebilirim?
Yardımcı olabilir misiniz lütfen? Şimdiden teşekkür ederim.

Keyifli forumlar.

abi çift çekirdek yaptığın için olabilir mi ? tek clientten 2 oyun hala aktifse belki bunu tetikliyordur

db'deki syslog'da herhangi bir şey var mı bununla alakalı ?
Maalesef, bu herhangi bir log kayıt işlemi yapmıyor ve ansızın gerçekleşiyor.
abi çift çekirdek yaptığın için olabilir mi ? tek clientten 2 oyun hala aktifse belki bunu tetikliyordur
Yok güzelim, o sistemi ben kullanmıyorum en azından bu ilk projede :) Normal bir veri tabanı bağlantı sistemi var. O sistem de tablolar ve yapıları zaten farklı.

Maalesef, bu herhangi bir log kayıt işlemi yapmıyor ve ansızın gerçekleşiyor.

Yok güzelim, o sistemi ben kullanmıyorum en azından bu ilk projede :) Normal bir veri tabanı bağlantı sistemi var. O sistem de tablolar ve yapıları zaten farklı.
Herhangi bir log, syserr kaydı olmadan bunu tespit etmek inanılmaz derecede zor bir şey maalesef. Çözüm yoluna ulaşmanın tek yolu yapılan işlemleri tekrardan incelemekten geçiyor.

account veritabanı içindeki tabloların ENGINE ayarı ne olarak ayarlı ? MyISAM olması gerekiyor.
Eğer farklı bir motor seçili ise tabloların silinmesinin nedeni bu olabilir.

6962 eklentisini görüntüle

Söylediğiniz üzere gerekli kontrolleri sağladım. Maalesef her birisi MyISAM tablo tipine sahip.
O zaman bunu tetikleyen bir şey olmalı. Yani şöyle ki, eğer her reboot atmanızdan sonra bu tablolar silinmiyorsa, buna sebep olan bir şey muhakkak vardır. Account veritabanı ve tablosu ile ilgili işlem yapan sistem falan ekliyse, bunları kontrol etmenizi öneririm.
Tabi bir syserr veya syslog olsaydı biraz daha kolay olabilirdi ama şu durumda kurcalamaktan başka bir şey gelmiyor aklıma.
Tam olarak hangi işlemden sonra bu sorunun ortaya çıktığını tespit etmek gerek. Bir butona basınca mı, bir karakter yaratınca mı ya da silince mi, pazar kurunca mı vs vs.
Bu sorunu yaşamadan önce yaptığınız son işlemleri gözden geçirin.

Eğer bu saydıklarımın haricinde sebepsiz yere bu sorun yaşanıyor olsaydı, her reboottan sonra yaşanıyor olurdu ve bunun da sebebi bir üst mesajımda belirttiğim gibi ENGINE ayarından kaynaklı olurdu(büyük ihtimalle.)
Ama dediğinize göre belirli belirsiz aralıklarla oluyorsa, bu sorunu tetikleyen bir sebep var demektir ve onu bulmak gerek :(

O zaman bunu tetikleyen bir şey olmalı. Yani şöyle ki, eğer her reboot atmanızdan sonra bu tablolar silinmiyorsa, buna sebep olan bir şey muhakkak vardır. Account veritabanı ve tablosu ile ilgili işlem yapan sistem falan ekliyse, bunları kontrol etmenizi öneririm.
Tabi bir syserr veya syslog olsaydı biraz daha kolay olabilirdi ama şu durumda kurcalamaktan başka bir şey gelmiyor aklıma.
Tam olarak hangi işlemden sonra bu sorunun ortaya çıktığını tespit etmek gerek. Bir butona basınca mı, bir karakter yaratınca mı ya da silince mi, pazar kurunca mı vs vs.
Bu sorunu yaşamadan önce yaptığınız son işlemleri gözden geçirin.

Eğer bu saydıklarımın haricinde sebepsiz yere bu sorun yaşanıyor olsaydı, her reboottan sonra yaşanıyor olurdu ve bunun da sebebi bir üst mesajımda belirttiğim gibi ENGINE ayarından kaynaklı olurdu(büyük ihtimalle.)
Ama dediğinize göre belirli belirsiz aralıklarla oluyorsa, bu sorunu tetikleyen bir sebep var demektir ve onu bulmak gerek :(
Açıkçası şu an söyleyeceklerim adeta çok çılgınca gelebilir.

Tablolar sorunsuz bir aşamadayken, ben "örnek olarak yatıp uyuyorum" sabah kalkıyorum. Oyunda bir şeyi test etmek için giriyorum "ID-PW" ekranında "Hesap ismi veya şifre yanlış" hatası alıyorum.

Ardından tabloya bakıyorum veritabanı bomboş..

Kendimi avutup yaptığım bişeyle alakalı dedim, saf temiz dosyayı kurdum bir süre sonra yine aynı gerçekten ama bir yere kadar bende yenildim..

Tablolar sorunsuz bir aşamadayken, ben "örnek olarak yatıp uyuyorum" sabah kalkıyorum. Oyunda bir şeyi test etmek için giriyorum "ID-PW" ekranında "Hesap ismi veya şifre yanlış" hatası alıyorum.

Kendimi avutup yaptığım bişeyle alakalı dedim, saf temiz dosyayı kurdum bir süre sonra yine aynı gerçekten ama bir yere kadar bende yenildim..
Sourceyi inceleyeceksin başka çare yok gibi gözüküyor.

Adsız.jpg

account veritabanı içindeki account tablosuna ait ayarlarım bu şekilde. Düşük bir ihtimal de olsa karşılaştırma yapabilirsiniz.
Eğer sorun tablolarda değilse, tablo kayıtlarının yedeğini alın ve putty üzerinden account veritabanını komple silip tekrar oluşturun.

- DELETE DATABASE account;
- CREATE DATABASE account;

Daha sonra yedeğini aldığınız tablo kayıtlarını (.sql) account veritabanına sürükleyin ve geri aktarın. Ve reboot..

Bunlar da hiç bir işe yaramazsa dediğim gibi yaptığınız son işlemleri gözden geçirmenizde fayda var. Src kaynaklı bir sorun desem, en başından beri bu sorunu yaşardınız. Ama sonradan baş gösterdiği için çok fazla dikkat vererek işlemlerinizi gözden geçirin. Eğer var ise yedekleri yüklemeyi de deneyebilirsiniz.