Örnek Soru-Cevap Konusu Şablonu

• Konuyu açan Konuyu açan hasanmacit
  • Açılış Tarihi Açılış Tarihi
  • Yanıt Yanıt 0
  • Gösterim Gösterim 76

hasanmacit

discord: hasanmacit
Süper Moderatör
Geliştirici
Yardımsever Üye
Ticaret Puanı
3
Selamlar değerli üyelerimiz. Soru cevap bölümümüzde son zamanlarda aktiflik iyice arttı. Bu aktiflikte beraberinde bir düzensizlik getirdi. Bu düzensizliği ortadan kaldırmak ve bölümdeki konuları daha güzel bir şekle sokmak için hem yönetim hem de siz üyeler olarak el ele vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için artık kuralların daha katı şekilde uygulanacağını unutmayın.

İlk olarak soru cevap konusuna syserr, hata alıyorum, yardım gibi başlıklarla konu açmanın yasak olduğunu biliyorsunuz. Eğer bilmiyorsanız bunu şuan öğrendiniz. Konu başlığı kesinlikle konuyu özetleyecek şekilde olmalıdır. Aldığınız hatanın bir kısmını yazarsanız bu çok daha açıklayıcı olur ve bu konuda hata alacak arkadaşların da konuyu daha rahat bulmasını sağlar. Mesela çevrimdışı pazar sistemi eklerken bir hata aldınız ve konu açmak istiyorsunuz örnek başlık şu şekilde olmalı:

xxx Offline Shop Game Source error: 'TEMP_BUFFER'

İkinci olarak aldığınız hatayı resim olarak atmanız veya kod editörüne yüklemeden bütün syserr yada syslog dosyasını yorum olarak atmak yasak. Ayrıca harici siteye yüklemeniz de mantıksız. Sitemizin kod editörüne hatanızı ekleyerek forumdaki insanların hatanızı daha rahat okumasını ve size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.
Eğer yine yapacağınız işlemleri anlamadıysanız sizin için 2 tane konu lütfen okuyun.

Üçüncü durum ise bu iki adımı yaparken Türkçe'mizi düzgün kullanmanız. Çok yaratıcı başlıklarla karşı karşıya kalıyoruz ve bunları düzeltiyoruz. Fakat Türkçeyi doğru konuşmanız şart. Önemsiz attığınız başlıklar veya konu içerikleri de artık daha sert cezalandırılacak.

Dördüncü aşamada sorununuzu çözdüyseniz bunu nasıl çözdüğünüzü diğer üyeler içinde belirtmeniz gerekiyor. Bunu yapmanızda forum kurallarımız gereği zorunlu. Bunu yapmayan ve yapmamayı düzenli hale getiren kişiler için bu bölümde konu açmak kurallar gereği yasaklanacaktır.

Beşinci aşamada ise konunuzun altına sürekli şekilde "güncel", "arkadaşlar lütfen yardım edin", "bu sorunu bilen yok mu?" gibi şeyler yazıp insanları etiketlemek yasak. Konunuzu öne çıkarmak istiyorsanız konuyu yukarı taşı özelliğini kullanabilirsiniz. Bu kuralı da sadece yorumu siliyorduk fakat artık bununda cezai karşılığı uygulanacaktır.

Ayrıca her şeyden önce şu konuyu da okumayı unutmayın. Aynı hatalar için birden fazla konu var.

Her şeyi doğru yaparsanız ortaya şöyle bir konu çıkması gerekiyor.

İyi forumlar dilerim.​